عواملی که محرک رشد بیشتر شاخص هستند؛

6 علت صعود بازار سهام

09:33 - 1400/07/11
در معاملات اولین روز کاری هفته 6 نشانه مثبت در بازار سهام دیده شد که می‌تواند موتور محرک رشد بیشتر شاخص در روز یکشنبه باشد.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز ، برای پیش بینی بورس امروز –یک‌شنبه 11 مهر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز شنبه شاخص کل بورس 36 هزار و 497 واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 473 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 4 هزار و 31 واحد رشد کرد و در رقم 424 هزار و 825 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 396 واحد بالا آمد و به رقم 21 هزار و 301 واحد رسید.

 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 313 نماد رشد قیمت و 174 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 62 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 35 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت‌های کاشی پارس (کپارس)، توسعه شهری توس گستر (وتوس) و پتروشیمی غدیر (شغدیر) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نمادهای شبصیر (شرکت پتروشیمی قائد بصیر)، فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و ثرود (سرمایه گذاری مسکن زاینده رود) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس شرکت‌های تأمین ماسه ریخته‌گری (کماسه)، سرمایه گذاری توسعه آذربایجان (وآذر) و پلاسکو کار (پلاسک) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای)، ریل پرداز نوآفرین (حآفرین) و صنایع بهداشتی ساینا (ساینا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌یکشنبه است. در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد تقاضای 582 میلیارد تومانی بسته شد.

6 علت صعود بازار سهام2

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات شنبه 21 نماد صف فروش و 95 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 53 درصد رشد کرد و در رقم 650 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 74 درصد کاهش یافت و 68 میلیارد تومان شد. 

بیشترین تقاضاها

در روز شنبه شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام) با صف‌ خرید 70 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شکام، نمادهای تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین) و شغدیر (پتروشیمی غدیر) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 20 میلیارد تومانی داشت. پس از وسرضوی، بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) و کدما (شرکت معدنی دماوند) بیشترین صف فروش داشتند.

6 علت صعود بازار سهام8

پیش بینی بورس امروز

در اولین روز کاری هفته بورس صعودی شد و در مجموع 6 علامت مثبت در معاملات روز شنبه دیده شد.

دیروز شاخص کل بورس و شاخص هم وزن صعود کردند و شاخص کل بیشترین رشد در سال جاری را ثبت کرد. 62 درصد نمادهای بازار سبزپوش شدند و شاخص هم وزن نیز بیش از 4 هزار واحد رشد کرد. علاوه بر این پس از 3 روز شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم. ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار 146 میلیارد تومان شد و نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بورس در صدر جدول نمادهایی قرار گرفتند که ورود پول حقیقی داشتند. کچاد، شپدیس، پارسان، ومعادن، شفن، شپنا، نوری، تاپیکو، شبریز، وغدیر، فارس و شراز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

همچنین بزرگان صنعتی و کامودیتی‌محور بازار بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس و فرابورس داشتند. در بورس فارس، فولاد، کچاد، کگل، پارسان، پارس، وغدیر، تاپیکو، شستا و شپدیس بیشترین تاثیر را در رشد شاخص داشتند و در فرابورس آریا، بپاس، زاگرس، هرمز، ذوب، فرابورس، مارون، شاوان، صبا و ارفع بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در پایان معاملات دیروز ارزش صف‌های خرید به 650 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 10 روز کاری گذشته است و نسبت به روز چهارشنبه افزایش 53 درصدی را نشان می‌دهد. بدین ترتیب دیروز بازار سهام برای دومین روز متوالی با مازاد تقاضا بسته شد. ارزش مازاد تقاضای بازار 582 میلیارد تومان بود.

 به علاوه روز شنبه سرانه خرید حقیقی از سرانه فروش حقیقی پیشی گرفت و سرانه خرید حقیقی‌ها 4 میلیارد تومان بیشتر بود. ارزش سرانه خرید حقیقی 19 میلیارد و 300 بود که بیشترین رقم در 10 روز کاری گذشته از 24 شهریور به این سو است. بنابراین روندهای درونی بازار 6 علامت مثبت دارد که نویدبخش صعود بازار در روز یکشنبه است. 

6 علت صعود بازار سهام116 علت صعود بازار سهام7