رشد 259 هزار واحدی شاخص پس از انتخابات

پیش بینی بورس در اولین هفته رئیس جمهوری رئیسی

18:38 - 1400/05/15
بورس در شرایطی در آستانه ثبت هشتمین هفته صعودی قرار گرفته که پس از انتخابات ریاست جمهوری در تمامی هفته‌ها بازدهی مثبت داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز ، در هفته گذشته شاخص کل بورس در مجموع 89 هزار و 556 واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و 406 هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز رشد 6 هزار و 518 واحدی را ثبت کرد. بدین ترتیب بورس هفتمین هفته‌ای صعودی را پشت سر گذاشت، آیا این روند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار بر بازار سهام چه پیامی به سهام‌داران می‌دهند؟

تداوم بازدهی مثبت شاخص کل

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته 30 هزار و 414 واحد رشد داشت و به رقم یک میلیون و 406 هزار واحد رسید. شاخص کل نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 89 هزار و 556 واحد بالا‌تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس مثبت 6.8 درصد شود. شاخص کل به استثنای روز دوشنبه در باقی روزهای هفته صعود کرد. بازدهی هفته بورس نسبت به بازدهی مثبت 0.4 درصدی هفته پیش رشد چشمگیری کرده است و ثبت هفتمین هفته صعودی متوالی نشان از تداوم روند رو به رشد بورس پایتخت دارد.

رشد شاخص هم‌ وزن

در هفته اخیر شاخص کل هم‌وزن در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه نزول کرد و در روزهای شنبه، یکشنبه چهارشنبه صعود کرد و در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 6 هزار و 518 واحد بالا‌تر ایستاد و به رقم 403 هزار و 264 واحد رسید و بازدهی مثبت 1.6 درصدی را ثبت کرد.

پیش بینی بورس هفته
پس از انتقال رسمی قدرت و برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری جدید، شاخص بورس در آستانه ثبت هشتمین هفته صعودی قرار دارد و در شرایطی به استقبال سومین هفته کاری مرداد ماه می‌رویم که در دومین هفته مرداد شاخص کل بورس تهران بیشترین بازدهی هفتگی سال جاری را ثبت کرد. بدین ترتیب در 7 هفته اخیر روند بورس صعودی بوده است و شاخص کل توانست وارد کانال 1.4 میلیونی شود. در معاملات هفته گذشته روندهای درونی بازار علامت‌های مثبت و منفی متفاوتی داشت. در هفته اخیر شاخص‌های بازار صعود کردند اما در مجموع معاملات هفته ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی منفی بود.

با این حال روندهای مثبت پررنگ‌تر بود. در این هفته نقدشوندگی بازار افزایش یافت و میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد سهام با رشد 19 درصدی به رقم 6 هزار و 482 میلیارد تومان رسید. علاوه بر آن میانگین روزانه ارزش صف‌های خرید پایانی بازار افزایش 27 درصدی داشت و 145 میلیارد تومان بیش از هفته پیشین بود. ارزش صف‌های فروش نیز افت 7 درصدی داشت و 39 میلیارد تومان کمتراز هفته قبل بود.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روند شاخص بورس صعودی بوده و در 7 هفته کاری که از انتخابات می‌گذرد شاخص 259 هزار واحد رشد کرده و از کانال 1.2 میلیونی به کانال 1.4 میلیونی صعود کرده است. بنابراین با توجه به تداوم این روند در هفته اخیر به نظر می‌رسد شاخص به صعود ادامه دهد.