روسای بورس ایران و هند رو به روی هم

15:57 - 1400/01/25
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و چند تن دیگر از مدیران ارشد سازمان میزبان سینها کومار، رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه هند SEBI)) و دوتن از معاونین این نهاد به همراه ساراب کومار سفیر هندوستان در ایران شدند.

سنا: در این جلسه، طرفین ضمن توضیحاتی در خصوص سابقه همکاری‌های دو کشور، به تبادل‌نظر در خصوص زمینه‌های مشترک همکاری پراختند. به منظور تسهیل همکاری‌های مشترک بین دو بازار، سینها پیشنهاد کرد تا هردو نهاد ناظر تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه در حوزه‌های مختلف از جمله توسعه زیرساخت‌های فنی، استانداردسازی و یکسان‌سازی قوانین و مقررات برای تسهیل همکاری، تبادل دانش و تجربه امضا کنند.

محمدی در ادامه این گفت و شنود بیان داشت: هر دو بازار متشکل از نیروهای متخصص است لذا امکان همکاری و تبادل تخصص و اطلاعات طبق برنامه توافقی می‌تواند با همکاری دو نهاد صورت گیرد.

وی افزود: با تشکیل یک کارگروه ویژه همکاری متشکل از متخصصان هر دو نهاد می‌توان پروژه‌های مشترک را به سرانجام رساند.  

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطر نشان کرد: سازمان بورس و سایر ارکان بازار سرمایه ایران به دنبال اهداف مهمی در حوزه بین‌الملل از جمله تبدیل عضویت پیوسته سازمان بورس به عضویت عادی در آیسکو و تبدیل عضویت بورس تهران، بورس کالا و فرابورس به عضویت کامل در فدراسیون بورس‌های جهانی هستند که هیات هندی موافقت خود را نسبت به همکاری در این زمینه اعلام کرد.

همچنین سفیر هند در ایران، ساراب کومار گفت: تمام تلاش‌ها برای تسریع و تسهیل موفقیت آمیز همکاری برای هر دو بازار متمرکز خواهد بود.

در پایان این جلسه، هر دو طرف موافقت کردند تا در زمینه‌های گوناگونی از جمله مبارزه با پولشویی، بین‌المللی کردن بازارها، ارتباط بورس‌های کالا هر دو کشور، کمک‌های فنی، طرح‌های آموزشی، حاکمیت شرکتی، مقررات CIS، تسویه و پایاپای، تسهیل سرمایه‌گذاری با یکدیگر همکاری کنند.

یادآور می‌شود، نهاد ناظر بازار سرمایه هندوستان جزء هیأت رئیسه آیسکو و مدیرعامل بورس هندوستان (NSE)، رییس فدراسیون بورس‌های جهانی است.

موافقت با تشکیل کانون سهامداران حقیقی

کارشناسان بازار سرمایه تقریبا متفق القول معتقد هستند که جای کانون سهامداران حقیقی در بازار سرمایه ایران خالی است و از سازمان بورس انتظار دارند که در این زمینه اقدامی عملی انجام دهد، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با اعلام موافقت خود عنوان کرد با تشکیل کانون سهامداران حقیقی موافقم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با ایسنا ضمن اعلام موافقت خود با تاسیس کانون سهامداران حقیقی، عنوان کرد: تسهیل و تسریع همه امور بازار سرمایه در دستور کار سازمان قرار دارد.

شاپور محمدی در پاسخ به اینکه نظر شما درباره تاسیس کانون سهامداران حقیقی چیست؟ گفت: کانون‌هایی که ما در حال حاضر داریم، در حال پیگیری کارها هستند، بحث جمع شدن این‌ها یک جا و نماینده حقیقی این کانون بودن مسئله است، چون تعداد سهامداران بسیار زیاد است، اینکه الان کسی بتواند ادعا کند که من نماینده همه هستم قابل بحث است وگرنه وجودش حتما خوب است.

رییس سازمان بورس در پاسخ به اینکه چرا دیده می‌شود نماد حق تقدم‌های استفاده نشده دیر باز می‌شود گفت: ما تسهیل و تسریع را در دستور کار گذاشته‌ایم، انشالله این موضوع را در همه امور انجام خواهیم داد.