رئیس کل بانک مرکزی خبر داد:

بازار مشتقات ارزی راه اندازی می شود

15:54 - 1400/01/25
در رابطه با بازار ارز، اولین قدم ما این است که به مرحله یکسان‌سازی نرخ ارز برسیم و متعاقب آن وقتی ثبات و آرامش کامل حاصل شود، حتما بازار مشتقات ارزی نیز شکل خواهد گرفت.

رئیس کل بانک مرکزی از فراهم شدن شرایط لازم برای یکسان‌سازی نرخ ارز خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم که تا پایان سال، طرح یکسان‌سازی نرخ ارز به اجرا گذاشته شود.

 ولی الله سیف در گفتگویی گفت: درحال حاضر فاصله نرخ ارز در بازار آزاد و مبادله‌ای بسیار کاهش یافته است و فاصله چندانی با ارز تک نرخی نداریم.

 سیف با تاکید بر اینکه یکسان‌سازی نرخ ارز به صورت تدریجی انجام خواهد شد، افزود: در حقیقت این اقدام از هم اکنون در حال انجام است اما اینکه چه زمانی نهایی شود، بستگی به سرعت ارتباطات بین المللی دارد.

 وی خاطرنشان کرد: در رابطه با بازار ارز، اولین قدم ما این است که به مرحله یکسان‌سازی نرخ ارز برسیم و متعاقب آن وقتی ثبات و آرامش کامل حاصل شود، حتما بازار مشتقات ارزی نیز شکل خواهد گرفت.

 سیف سپس از رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و دیگر مسوولان بازار سرمایه درخواست کرد که بانک مرکزی را در به انجام رساندن این هدف مهم یاری دهند.

 رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که نرخ ارز در این فرآیند تدریجی چگونه تعیین خواهد شد، اظهار داشت: بانک مرکزی تعیین قیمت نخواهد کرد و امر قیمت گذاری را بازار انجام خواهد داد.

 به گفته سیف، نرخ ارز از آغاز دولت یازدهم تاکنون روند مطلوبی را طی کرده و از نوسانات شدید به دور بوده است که امید می‌رود از این پس نیز همین روند ادامه داشته باشد.