رویترز خبر داد:

تهدید عربستان به افزایش تولید نفت

15:50 - 1400/01/25
تسنیم: منابع آگاه اوپک گفتند عربستان در نشست هفته گذشته کارشناسان اوپک تهدید کرد اگر تهران از محدود کردن عرضه نفت خود امتناع کند، این کشور برای پایین آوردن قیمت‌ها تولید خود را به شدت افزایش خواهد داد.

رویترز در گزارشی نوشت، اختلافات قدیمی بین ایران و عربستان در نشست هفته گذشته کارشناسان اوپک مجددا سر باز کرده و ریاض گفته اگر تهران از محدود کردن عرضه نفت خود امتناع کند، این کشور برای پایین آوردن قیمت‌ها تولید نفت خود را به شدت افزایش خواهد داد.
تنش‌ها بین این دو عضو مهم اوپک که درگیر جنگ‌های نیابتی در سوریه و یمن هستند در سال‌های اخیر بارها تکرار شده است. طی ماه‌های اخیر پس از آنکه عربستان موافقت کرد که از توافق جهانی برای محدود کردن عرضه نفت حمایت کند، تنش‌ها بین این دو کشور تا حدی فروکش کرده بود.
اما آنگونه که 5 منبع حاضر در نشست هفته گذشته کارشناسان اوپک گفته‌اند، ایرانی‌ها و سعودی‌ها مجددا با هم درگیر شده‌اند. در این نشست قرار بود جزئیات طرح کاهش تولید به بحث گذاشته شود و پس از نهایی شدن در نشست 30 نوامبر اوپک به صورت رسمی اعلام گردد.
یکی از این منابع که نخواست نامش فاش شود گفت: «سعودی‌ها تهدید کردند که تولید خود را به 11 میلیون بشکه و حتی 12 میلیون بشکه در روز می‌رساند و قیمت‌ها را پایین می‌آورند و از نشست خارج می‌شوند. »
مقر اوپک از اظهار نظر در خصوص بحث‌های مطرح شده در جریان نشست هفته گذشته که پشت درهای بسته برگزار شد خودداری کرده است. هیئت‌های نمایندگی ایران و عربستان نزد اوپک نیز از اظهار نظر رسمی در این خصوص خودداری کرده‌اند.
یک منبع بلندپایه عضو نمایندگی یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در اوپک گفت، عربستان نگفت تولیدش را افزایش خواهد داد، بلکه گفت، «ممکن است» تولید افزایش یابد.
این منبع آگاه گفت: «سعودی‌ها تهدید نکردند، عربستان بیش از نیاز مشتریان تولید نمی‌کند... اگر توافقی صورت نگیرد، همه تولید‌کنندگان تولید خود را افزایش می‌دهند. »
افزایش مجدد تنش‌ها در جریان نشست هفته گذشته اوپک نشان دهنده ماهیت شکننده توافقات اوپک است. به نظر می‌رسد که اوپک تا نهایی کردن توافق اولیه الجزایر و تبدیل ان به یک توافق قابل اجرا برای کاهش تولید راه درازی در پیش دارد.