وعده‌های رئیس بورس در نمایشگاه کیش

15:49 - 1400/01/25

سنا: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از اجرای اوراق اختیار معامله و خرید و فروش استقراضی در سال جاری خبر داد.

دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاحیه کیش اینوکس گفت: دستاورد چنین همایش‌ها و نمایشگاه‌هایی، اطلاع رسانی و شفافیت در حوزه بورس، بانک و بیمه است.

وی با تأکید بر توسعه بازار سرمایه از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت: محور مهم سال گذشته و امسال بازار سرمایه، بازار پول و حوزه بودجه دولت توسعه بازار بدهی بود.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه تلاش همه دست‌اندرکاران پررنگ شدن نقش بخش خصوصی در تأمین مالی از طریق بازار بدهی است گفت: انتشار اوارق متنوع از جمله اسناد خزانه مهمترین دستاورد این بازار است که ابزار بسیار جذابی برای سرمایه‌گذار خارجی و داخلی تلقی می‌شود.

وی ادامه افزود: در گذشته تقاضاها در این بازار بدون پاسخ بود اما در حال حاضر فرصت خوبی ایجاد شده و به میزان پاسخگویی بخشی از تقاضاها اوراق خزانه منتشر شده است.

رییس سازمان بورس و اوارق بهادار با اشاره به اینکه نقش بازار بدهی به عنوان اهرمی برای توسعه اقتصاد مهم است، گفت: در کشورهای توسعه یافته دولت‌ها بدهی‌هایی با نرخ‌های متفاوت دارند که به این ترتیب تأمین مالی از طریق بازار بدهی با تنوع نرخ، به رشد اقتصادی کمک می‌کند و بدهی‌های دولت‌ها با تغییر دولت قابلیت ایجاد تنوع در نرخ را دارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حجم بازار بدهی 35 هزار میلیارد تومان است و اگرچه نسبت به بازارهای بدهی در دنیا و بازار سرمایه ایران رقم بالایی نیست اما مقدمه و شروع خوبی برای این بازار است و امیدواریم توسعه پیدا کند.

دکتر محمدی به شکل‌گیری اصلاحات مهم در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: همکاران در بورس‌ها، شرکت فناوری و اطلاعات و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برنامه‌ریزی‌هایی دقیقی را در حوزه ابزارسازی انجام دادند و امید است به سرعت اوراق اختیار معامله و خرید و فروش استقراضی در سال جاری اجرایی شود.

به گفته وی در هفته جاری بحث جداسازی سامانه معاملات بورس و فرابورس اتفاق افتاد و این جداسازی مقدمه توسعه زیر ساخت‌ها و فناوری است.

رییس سازمان بورس یک تحول مهم از حیث افشای اطلاعات و شفافیت را بحث اطلاع‌رسانی ماهانه شرکت‌های تولیدی دانست و گفت: این موضوع اقدام مهم و خوبی بود. این روند وظیفه و رسالت اصلی سازمان بورس که افزایش شفافیت و حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران است را محقق می‌سازد در گذشته این اطلاع‌رسانی اختیاری بوده که اخیراً اجباری شده است.

سخنگوی سازمان بورس اقدام خوب دیگر را سامانه زمان‌سنجی فعالیت‌ها و صدور مجوزها دانست و گفت: در این سامانه زمان شروع درخواست، پایان درخواست و صدور مجوز در سازمان بورس اندازه‌گیری می‌شود. این سامانه باید در تمام زیرمجموعه‌ها اجرایی شود تا سرعت صدور مجوزها افزایش و فرآیندها تسریع یابد.

وی در خصوص آمادگی بستر اقتصادی کشور برای ورود سرمایه‌گذار خارجی گفت: زمانی که سرمایه‌گذار خارجی را به کشور دعوت می‌کنیم باید فرصت‌ها را تعریف کنیم چرا که در صورت تزریق منابع برای تأمین مالی رشد اقتصادی کشور قابل توجه خواهد بود.

دکترمحمدی با بیان اینکه با توجه به کاهش نرخ تورم بازدهی واقعی اقتصاد کشور ما قابل توجه است، اظهار داشت: در کمتر کشوری چنین نرخ بازدهی وجود دارد با توجه به ثبات بازار ارز و پیش‌بینی قیمت نفت چشم انداز بازار ارز روشن است و این موضوع بسیار مهمی است.

وی ادامه داد: باید برای حضور سرمایه‌گذار خارجی بسترهای اطلاع‌رسانی مناسب ایجاد و در فرایند سرمایه‌گذاری تسهیل و تسریع شود. باید تجهیزات در حوزه کاستودین فراهم شود. اخیراً برخی کارگزاری‌ها از طریق کاستودین ریسک سرمایه‌گذاری را پوشش می‌دهند. همچنین تفاهم‌نامه‌هایی با بانک‌ها در حال انعقاد است که برخی سرمایه‌گذاران خارجی بدون انتقال ارز و با حساب واسط اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این حوزه بحث کاستودین‌شیپ به طور جدی در حال پیگیری است.

دکتر محمدی به فواید سرمایه‌گذاری خارجی اشاره کرد و گفت: اقتصاد ما از سرمایه‌گذار خارجی امنیت به دست می‌آورد پس برای ورود سرمایه‌گذار خارجی باید شفافیت افزایش پیدا کند از جمله استاندارد شدن گزارشگری شرکت‌ها بر مبنای نهادهای بین المللی که امید است تا پایان سال الزامی و اجرایی شود و سازمان بورس ملزم و مکلف به اجرای آن است.

وی مجدداً با تأکید به افزایش امنیت اقتصادی با ورود سرمایه‌گذار خارجی گفت: وقتی اقتصاد دنیا در اقتصاد یک کشور سهیم می‌شود و اقتصاد یک کشور در اقتصاد دنیا سهیم می‌شود مفهوم امنیت اقتصادی به اجرا در می‌آید و به همین دلیل حضور سرمایه‌گذار خارجی چه به صورت مستقیم و چه به صورت سبد دارایی مهم است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خاتمه اظهار امیدواری کرد: اطلاعاتی که در اینگونه نمایشگاه‌ها وهمایش‌ها با شرکای خارجی به اشتراک می‌گذاریم باعث افزایش شفافیت شده و فرصت و راه را برای حضور سرمایه‌گذار خارجی هموار می‌کند.