تولیددارو در مجمع سالانه 94 تومان سود تقسیم کرد

برنامه «دتولید» در سال‌جاری

13:48 - 1400/01/25
 داروسازی تولید دارو 94 تومان به ازای هر سهم سود تقسیم کرد و این در حالی است که «دتولید» می‌خواهد اواسط تابستان برنامه افزایش سرمایه 23 درصدی را از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده اعمال کند. «دتولید» توانسته در سال گذشته سودآوری خود را از محل افزایش میزان تولید و فروش و ارائه محصول‌های جدید با حاشیه سود پایین افزایش دهد.
برنامه «دتولید» در سال‌جاری

 مجمع سالانه داروسازی تولید دارو در حالی برگزار شد که نمایندگانی از گروه سرمایه‌گذاری البرز و سرمایه‌گذاری اعتلا البرز در این مجمع به عنوان سهامدار عمده حضور داشتند.

کارنامه قبولی در سال 95

در ابتدای این جلسه پیام سیفی؛ مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه «دتولید» در سال 95 عملکرد مناسبی نسبت به چند سال قبل داشته است، گفت: این شرکت توانسته در یکسال اخیر با رونمایی از داروهای جدید 15 درصد فروش خود را افزایش دهد. همچنین در مدت مزبور سود ناخالص 17 درصد، سود عملیاتی 22 درصد، سود خالص 12 درصد و صادرات 33 درصد افزایش داشته است.

محصول‌های منحصربه‌فرد

وی همچنین به داروهای جدید که این کارخانه در سال گذشته تولید کرده است اشاره کرد و گفت: این شرکت در سال 95 سه شربت جدید سرماخوردگی به نام Tidiflu تولید کرده که محصول منحصربه‌فرد کارخانه تولید دارو است. همچنین برای نخستین‌بار شرکت ژل مسکن مفصل درد Cold ice  را تولید کرده است که برخلاف پماد تولید شده در قبل چربی و مشکلاتی از این قبیل را ندارد. از دیگر داروهای تولید شده این شرکت در سال قبل شیاف Myrtoroid و  Vigagel است که هر دو این داروها برای نخستین‌بار در کشور تولید می‌شود.Larginine  یکی دیگر از پمادهای این شرکت است که برای ترمیم زخم مفید است. دو داروی جدید دیگر این کارخانه Gincening و  Greentea است که برای جلوگیری از سرطان مفید است.

سیفی با اشاره به تولید مکمل‌های جدید این شرکت می‌گوید:Calciradom  نوع جدیدی از کپسول‌های کلسیم است که خانم‌های باردار و اطفال نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین  یک نوع مولتی ویتامین جدید توسط تولید دارو تولید شده که در یک‌ماه آینده به بازار عرضه می‌شود.

مدیرعامل این شرکت در خصوص جدیدترین ماده ضدعفونی تولید شده توسط این شرکت اظهار کرد: ما امیدواریم با تولید این ماده ضدعفونی‌کننده جدید پارادایم ضدعفونی کننده‌ها را در کشور تغییر دهیم. Tollium  نخستین ضدعفونی کننده بی‌رنگ تولید شده در کشور است که در سه اندازه وارد بازار شده است.  همچنین از این ماده ضدعفونی کننده دهان‌شویه‌های کوچک نیز تهیه شده که با فرمولاسیون جدید از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

اهداف سال 96

سیفی اهداف تولید دارو را براساس هدف‌گذاری‌ها در سال 96 اینچنین برشمرد: بهره‌وری در نیروی انسانی و خطوط تولید، توسعه سبد محصول و جایگزینی برخی محصول‌ها با داروهایی که حاشیه سود پایین‌تری دارند و کاهش هزینه‌ها از برنامه‌های این شرکت برای سال جاری در نظر گرفته شده است. این شرکت همچنین در سال جاری دو پروژه اصلی دارد که شامل توسعه و بروزرسانی آزمایشگاه کنترل کیفیت و توسعه و بروزرسانی بخش مایعات و استریل است. همچنین «دتولید» در نظر دارد در سال جاری فروش خود را 15 درصد و سود را 16 درصد افزایش دهد. بر همین اساس «دتولید» برنامه  فروش 159 میلیارد ریالی و کسب سود 35 میلیارد تومانی در برنامه دارد.

کاهش دریافت تسهیلات

مدیرعامل تولید دارو همچنین در خصوص نسبت دریافت تسهیلات به فروش این شرکت گفت: دریافت وام‌ها در این شرکت کنترل شده است. با توجه به اینکه دوره وصول مطالبات تولید دارو 253 روز است، این نسبت محدود است و با توجه به این مولفه تولید دارو در رتبه‌های اول دریافت‌کننده کم‌ترین تسهیلات قرار دارد. وی همچنین در خصوص صادرات شرکت گفت: تولید دارو در سال گذشته حدود 2 میلیارد دلار صادرات به کشور عراق داشته که این برنامه به تفکیک بازارها در سال جاری نیز ادامه می‌یابد.

برنامه افزایش سرمایه

در پایان این جلسه علاوه بر تقسیم سود 940 ریالی (28 میلیارد و 200 میلیون تومان)  به ازای هر سهم که به تصویب سهامداران رسید، مدیرمالی شرکت از برنامه افزایش سرمایه این شرکت در ماه‌های آتی خبر داد. بر همین اساس «دتولید» در نظر دارد 23 درصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده داشته باشد. به این ترتیب این شرکت 16 میلیارد تومان برنامه افزایش سرمایه دارد که 7 میلیارد تومان آن در سال 96 اجرایی شده و الباقی در اختیار هیات مدیره قرار می‌گیرد.