پیش‌بینی کاهش رشد معوقه‌ها

13:44 - 1400/01/25
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نسبت رشد معوقه‌های بانکی از 14.7 درصد به 10 درصد کاهش یافته است، گفت: میزان معوقه‌های بانکی 100 هزار میلیارد تومان است. البته سیاست‌گذار پولی در نظر دارد در سال جاری این رقم را تا میزان 10 درصد کاهش دهد.

 فارس: ولی‌اله سیف؛ رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که بازار اوراق بدهی ارزی چه زمانی راه‌اندازی می‌شود؟ اظهار کرد: این سؤال مقداری مبهم است چرا که یک زمانی است که ممکن است ایران تصمیم بگیرد منابعی را از بازارهای بین‌المللی رِیز کند. آن زمان باید اوراقی را در بازارهای بین‌المللی منتشر کند لذا ما باید در شرایطی به سمت این کار برویم که بتوانیم اولا اطمینان داشته باشیم که منابع مناسبی وجود داشته باشد که به سمت ما می‌آیند؛ ثانیا با توجه به رتبه بازارهای بین‌ المللی زمانی ابلاغ کنیم که رتبه ما از نظر ریسک پایین آمده باشد.

وی تصریح کرد: رتبه ما در گذشته 4 بود و قبل از برجام رتبه ما به 7 رسیده بو د یعنی هزینه تسهیلاتی که می‌گیریم بالا بوده است که در نخستین اقدامی که صورت دادیم به رتبه 6 رسیدیم و انتظار ما این است که به رتبه 4 برگردیم زیرا در آن رتبه نرخ‌ها مناسب‌تر می‌شود و رتبه پایین‌تر ریسک پایین‌تر را به همراه خواهد داشت و در این صورت می‌توان منابع بیشتری را به سمت ما هدایت کند.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که میزان معوقه‌های بانکی در پایان سال 95 به چه عددی رسید؟ گفت: نسبت افزایش معوقه‌های بانکی از 14.7 درصد در ابتدای این دولت به 10 درصد در پایان سال 95 رسید که تقریبا می‌توان گفت میزان معوقه‌های بانکی به 100 هزار میلیارد تومان رسید و در نظر داریم در سال جاری این رقم را تا میزان 10 درصد کاهش دهیم.