بازدید 250 هیات خارجی از بورس تهران

13:38 - 1400/01/25
 قالیباف اصل با اشاره به اهمیت پذیرش اوراق بنگاه‌های داخلی در فهرست بورس‌های خارجی می‌گوید: اگر اوراقی در بورس‌های خارجی لیست شود اعتبار قابل توجهی به آن داده می‌شود که این اقدام را می‌توان از اوراق دولتی آغاز کرد و بعد برای سایر بنگاه‌ها ادامه داد.

تنوع در بازار بدهی

سنا: مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در همایش «فرصت‌های تامین مالی بین المللی از طریق بورس لندن» بر اهمیت انتقال دانش و فناوری برای فعالیت در بازارهای بین المللی تاکید کرد. حسن قالیباف اصل در این همایش گفت: در تامین مالی انتخاب‌های متعددی وجود دارد؛ به عنوان مثال در حوزه تامین مالی از داخل کشور در سال‌‎های گذشته کارهای زیادی شده و تنوع خوبی از جهت ابزار به خصوص در بازار بدهی وجود دارد.

ارزش بازار بدهی

این مقام مسوول با بیان اینکه تمامی این ابزارها تاییدیه کمیته فقهی را دارند، گفت: ارزش بازار ابزار بدهی در بورس اوراق بهادار سال گذشته به 1000 میلیارد تومان رسید، این در حالی است که پیش از این شرکت‎ها بیشتر به دنبال تامین مالی از طریق بانک بودند اما با این تنوع و تاییدهای مقام‌ها و مسوولان، اقبال به این بازار برای تامین مالی رونق بیشتری گرفته است. دولت پیش از این برای تامین مالی به بانک مرکزی مراجعه می‌کرد، در حالی که سال گذشته برای نخستین‌بار برای تامین مالی از بورس استفاده کرد.

جدیت دولت

مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه تامین مالی از بورس تامین مالی عامه است گفت: از آنجایی که بازپرداخت اصل و فرع تعهدات در این روش باید در زمان سررسید انجام گیرد نسبت به سایر روش‌ها جدیت بیشتری نسبت به آن وجود دارد. تا جایی که دولت مکلف به انضباط بیشتری می‌شود.

سهام شناور آزاد

وی با بیان اینکه سهام شناور آزاد همیشه محل چالش بین بنگاه‌ها و بورس بود، گفت: شرکت‌ها پس از پذیرش در بورس در روز عرضه اولیه برای کشف قیمت باید 10 درصد از سهام خود را عرضه کنند اما شرکت‌هایی که تمایل به کنترل سهام خود دارند گاه از این موضوع امتناع می‌کردند. بر این اساس سال گذشته مصوبه‌ای توسط نهاد ناظر ابلاغ شد که سهامدار عمده ای که نمی‌خواهد کنترل سهام را از دست بدهد سهام ممتاز برای آن‌ها تعریف شود. و همچنین برای شرکت‌های حاضر در بورس صندوق ETF تک سهم برای حل این چالش تعریف شد.

تامین مالی بین‌المللی

مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه در حوزه تامین مالی تاکنون از  روش‌های تامین مالی بین المللی استفاده شایسته ای نشده، می‌گوید: تامین مالی بین المللی کاری بلندمدت و پیچیده است. با وجود آنکه کاهش نرخ تورم در سال‌های اخیر چشمگیر است اما همچنان هزینه تامین مالی کاهش پیدا نکرده است که یکی از روش‌هایی که می‌تواند نرخ تامین مالی را کاهش بدهد، استفاده از تامین مالی بین المللی است که ما تاکنون به این امکان دسترسی نداشته‌ایم.

ابهامی در کار نیست

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار بین المللی ریسک را می‌پذیرد اما ابهام را نمی‌پذیرد، گفت: بعد از برجام رفت و آمد به بازار سرمایه ایران رشد چشمگیری داشت؛ به طوری که 250 هیات خارجی از بورس تهران بازدید به عمل آورده‌اند و تعدادی کد معاملاتی نیز در این خصوص صادر شد که البته قابل توجه نبود.

پیش‌نیاز سرمایه‌گذار

مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه رشد سرمایه‌گذار خارجی در بازار پیش نیاز دارد سرمایه‌گذار راحت بتواند فعالیت کند، گفت: این موضوع یک کار جمعی است و بازار سرمایه، بانک و دولت باید در این مسیر طی نشده ورود کنند.

 پذیرش بنگاه‌های داخلی

قالیباف اصل به اهمیت پذیرش اوراق بنگاه‌های داخلی در فهرست بورس‌های خارجی اشاره کرد و گفت: اگر اوراقی در بورس‌های خارجی لیست شود، اعتبار قابل توجهی به آن داده می‌شود که این اقدام را می‌توان از اوراق دولتی آغاز کرد و بعد برای سایر بنگاه‌ها ادامه داد. مدیر عامل شرکت بورس تهران با بیان اینکه این اقدام منابع مالی ارزنده ای را در اختیار بنگاه‌های ایرانی قرار می‌دهد، گفت: لیست شدن اوراق بنگاه‌های داخلی در بورس‌های جهانی انگیزه جدی برای خارجی‌ها در جهت سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند.

تفاهم‌نامه با 12 بورس

وی با بیان اینکه هم اکنون با 12 بورس تفاهم‌نامه امضا شده گفت: با بورس استانبول جدی تر از سایر بورس‌ها مذاکره شده و هم اکنون این شرایط فراهم شده تا تامین مالی از این طریق تمرین شود.

فاز اجرایی

روح اله حسینی مقدم؛ دبیر این همایش و معاون شرکت بورس تهران نیز با بیان اینکه در بسیاری از کشورها از ایران به عنوان آخرین بهشت اقتصادی دنیا برای سرمایه‌گذاری یاد می‌شود، گفت: تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد. به خصوص در بازار سرمایه که شفاف‌ترین بازار کشور است. به گفته معاون شرکت بورس تهران تمام شرکت‌های حاضر در بورس برای کسب منابع مالی ارزان به دنبال بازارهای مختلفی هستند و هم اکنون بعد از برجام باید وارد فاز اجرایی در این خصوص شوند.

وی با بیان اینکه مسیر بین المللی شدن پیچیده و تخصصی است، گفت: برای آشنایی با فضای بین المللی از شرکت Stephenson Harwood و KPMG دعوت به عمل آمده است درباره گزارشگری مالی منطبق با استانداردهای جهانی گزارش‌های خود را ارایه کند.