P/E عامل جذابیت «زاگرس»؟

13:33 - 1400/01/25
در حالی‌که ده روز به برگزاری مجمع سالیانه پتروشیمی زاگرس باقیمانده است تعادل عرضه و تقاضا، نوسانات اندکی را برای این سهم رقم زده است. در این میان تقسیم درصد بالایی از سود میان سهام‌داران در مجمع کاهش نسبت قیمت به درآمد را به دنبال خواهد شد.از سوی دیگر افت قیمت متانول به کمتر مفروضات بودجه «زاگرس» هراس را میان فعالان بازار ایجاد کرده است.
P/E عامل جذابیت «زاگرس»؟

مجامع پتروشیمی زاگرس معمولا با تقسیم درصد بالایی (حدود 100 درصد) از سود خالص همراه است. در شرایط کنونی نیز انتظار تقسیم حدود 370 تومان سود میان سهام‌داران وجود دارد. با تقسیم این سود میان سهام‌داران نسبت قیمت به درآمد «زاگرس» پس از مجمع تا سطح 4.2 نزول خواهد کرد (با فرض بسته شدن نماد در قیمت‌های کنونی پیش از مجمع). در این میان تقسیم سود نسبتا زودهنگام این شرکت (تقسیم سود از 24 اردیبهشت برای سهام‌داران حقیقی و تقسیم سود در مهلت قانونی برای سهام‌داران حقوقی) نیز از عوامل جذابیت قیمتی این سهم به شمار می‌رود.

همان‌طور که اشاره شد با ریزش قیمت سهام به مقدار سود تقسیمی کاهش نسبت قیمت به درآمد مورد انتظار است. با این حال عدم ورود قدرتمند نقدینگی به این سهم در سطوح کنونی و با وجود نسبت قیمت به درآمد مناسب این سهم را می‌توان ناشی از ریزش ماه‌های اخیر متانول در بازار جهانی عنوان کرد. قیمت متانول هفته گذشته با رشد 7 دلاری به 285 دلار به ازای هر تن رسید. همچنان احتمال ناپایداری  قیمت‌های کنونی متانول نگرانی را میان سهام‌داران نگه داشته است.

پیشبینی‌های سال 96 پتروشیمی زاگرس با قیمت متانول 290 دلار و با نرخ تسعیر3750 تومانی به بازار ارائه شده است. اگر به رشد نرخ دلار و ثبت میانگین 4 هزار تومانی در سال 96 امیدوار باشیم، از سوی دیگر میانگین فروش متانول در سال جاری معادل 275 دلار نیز در نظر گرفته شود پوشش سود برآوردی «زاگرس» در سال 96 دور از انتظار نیست. با این حال همان‌طور که اشاره شد شاید مهم‌ترین عامل تقویت تقاضا در سهام «زاگرس»، بازیابی قیمتی متانول از مسیر نزولی باشد.

در این میان دو نکته باید مورد توجه قرار گیرد. نخست این‌که با هراس از قیمت جهانی متانول احتمالا نقدینگی قدرتمندی به سمت این سهم حرکت نکند مگر این‌که بار دیگر متانول طی هفته جاری به سمت 300 دلار خیز بردارد (باید منتظر ماند آیا متانول روند صعودی هفته پیش را ادامه خواهد داد یا خیر). به نظر می‌رسد نوسانات قیمتی متانول و این سهم طی هفته جاری و به خصوص اوایل هفته آینده پیش از برگزاری مجمع عمومی‌ سالیانه جذاب باشد.