حقوقی‌ها در قبال حرکت انبوه‌سازی‌ها چه تصمیمی می‌گیرند؟

واکاوی رشد قیمتی انبوه‌سازی‌

13:22 - 1400/01/25
اکثر نمادهای صنعت انبوه‌سازی در دو روز معاملاتی گذشته با صف خرید مواجه شده‌اند. با توجه به اینکه شرایط بنیادی بخش مسکن و ساخت و ساز بهتر از قبل به نظر می‌رسد، اما کارشناسان رشد قیمتی کنونی را ناشی از هیجانات بازار و عموما شناسایی سود می‌دانند. در این میان به‌نظر می‌رسد شرایط به‌گونه‌ایست که احتمال تشديد عرضه حقوقی‌ها نيز وجود دارد.
واکاوی رشد قیمتی انبوه‌سازی‌

وضعیت بازار مسکن
صنعت انبوه‌سازی در دو روز معاملاتی گذشته با اقبال میان سهامداران مواجه شده و اکثر نمادهای این گروه به صف خرید رسیده‌اند. در شرایطی که به نظر می‌رسد تحولات بنیادی در بخش مسکن چندان برجسته نیست، رشد نمادهای این گروه می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. در همین زمینه «دنیای بورس» در گفتگویی با مهدی صفوت؛ مدیر سهام شرکت نوسازی ساختمان تهران این تحولات را بررسی کرده است. وی در ابتدا با اشاره به تغییرات فصلی در بازار مسکن می‌گوید: بازار مسکن عموما در سه ماهه ابتدایی سال شرایط بهتری نسبت به دیگر مقاطع دارد. با وجود اینکه سال گذشته بازار مسکن در رکود عمیق بود، در دیگر سال‌ها شرکت‌های انبوه‌سازی در این بازه زمانی شرایط بهتری را پشت سر گذاشتند.
نگاه به انتخابات
به گفته وی تحول مهمی در بازار مسکن رخ نداده است، اما به نظر می‌رسد با توجه به نزدیکی به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هیجانات میان سهامداران زیاد شده و گروه‌های کوچک مورد توجه قرار گرفته‌اند. از این رو انبوه‌سازی نیز این قاعده مستثنا نبوده و در این بازه زمانی مورد اقبال سهامداران قرار گرفته است.
شرایط بنیادی صنعت مسکن
در بخش دیگر مهدی زردوغی؛ کارشناس بازار می‌گوید: شرایط بنیادی این صنعت نسبت به سال قبل بسیار بهتر است. طبق آمارها، افرادی که سال گذشته برای مسکن یکم ثبت نام کرده بودند در سال جاری بین 150 تا 160 میلیون وام مسکن دریافت می‌کنند. با توجه به اینکه به طور عمومی هدف‌گیری بازار برای مسکن‌های زیر 400 میلیون تومان است این موضوع می‌تواند معاملات مسکن را در 6 ماهه ابتدایی سال تا 1500معامله افزایش دهد.
رشد محتمل نیست
وی در ادامه می‌گوید: با این تفاصیل گزینه بنیادی برای رشدهای کنونی چندان محتمل به نظر نمی‌رسد. زیرا بازار بیشتر میل به سفته بازی در نمادهای کوچکتر دارد. در گروه انبوه‌سازی قیمت سهم‌ها نسبت به NAV پایین‌تر است و به حدود 100 تومان رسیده است. از این رو فرصت خوبی است تا سهامداران بتوانند در این بخش سودآوری داشته باشند.
آماده باش برای فروش
با تمام این گفته‌ها به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران حقوقی در این بخش در حال آماده باش برای فروش هستند. پس از رکود عمیق بخش مسکن و انبوه‌سازی در چند سال اخیر، حتی سرمایه‌گذاران بلند مدت نیز خسته شده‌‌اند و انتظار می‌رود فشار عرضه زیادی بر این نمادها وجود داشته باشد.