ذره‌بین روی جذابیت کاشی و سرامیک

12:53 - 1400/01/25
در معاملات امروز بازار سرمایه شاهد رشد قیمت نمادهای این گروه بودیم. هر چند این مهم در روزهای گذشته نیز قابل رصد بوده است، اما این رشد قیمت در معاملات امروز به گونه‌ای رقم خورد که تمامی نمادها رشدی در محدوده 5 درصدی را تجربه کردنددر این شرایط دلایل بازاری رشد قیمت نمادهای این صنعت بررسی شده است.
ذره‌بین روی جذابیت کاشی و سرامیک

رشد تولیدات کاشی و سرامیک

آمار میزان تولیدات در این صنعت به افزایش آن در فصل زمستان (در مقایسه با پیش‌بینی‌های اولیه) اشاره دارد. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد رونق در بخش تولید در این صنعت به دنبال افزایش تقاضا در ساخت و ساز‌ها (به ویژه در بخش ساخت و سازهای میانی در مقایسه با ساخت و سازهای جدید) صورت گرفته است. از این رو به دنبال افزایش تقاضا که به طور محسوسی در فصل زمستان نظاره‌گر آن بودیم، به افزایش تولید و فروش‌ در صنعت کاشی و سرامیک منجر شد. طبق آمارها رشد بیش از 50 درصدی تولیدات در 11 ماهه منتهی به بهمن 95 را در مقایسه با سال قبل از آن می‌توان مشاهده کرد. این توضیحات به ترسیم فضای بهبود یافته این صنعت کمک می‌کند. با این حال برای تصمیم‌گیری در خصوص تغییرات بنیادی این صنعت به بررسی‌های دقیقی از صورت‌های مالی این صنعت نیاز است که «دنیای بورس» این بررسی‌ها را ارائه خواهد کرد.

شمای معاملات در روزهای اخیر

همین امر در کنار نزدیکی قیمت‌ها به سطوح حمایتی با قرار گرفتن شاخص در کف 4 و نیم ماهه اخیر، موجبات صعود نمادهای این گروه را رقم زده است. در این میان نمادهای «کترام»، «کلوند» و «کساوه» بیشترین بازدهی را در روزهای اخیر به ثبت رساندند. رشد قیمت «کترام» که آغازگر این موج صعودی بوده، با افزایشی در مرز 80 درصدی در صدر نمادهای این گروه قرار دارد. همچنین باید افزود صف خرید در «کلوند» درحالی رقم خورده که عرضه نزدیک به 2 میلیونی حقوقی‌ها در معاملات امروز، 65 درصد حجم معاملات را به خود اختصاص داده است. این نماد رشدی در مرز 40 درصدی را در این بازه تجربه کرده است.

معاملات امروز

رشد قیمت نمادها در معاملات این گروه با رشد نزدیک به 4 درصدی شاخص این گروه پایان یافت. به این ترتیب به غیر از «کپارس» که با رشد 4.8 درصدی از رسیدن به صف خرید بازماند، سایر نمادهای این دسته با اقبال شدید خریداران با صف خرید به انتهای معاملات رسیدند. شاخص این گروه در مسیر صعودی خود با تجربه رشد بیش از 17 درصدی، به سطح بالاتر از 2300 واحدی رسیده است (بالاترین میزان در بازه 27 ماهه گذشته).