در نظرسنجی هفتگی «دنیای بورس» بررسی شد

سایه تردید در فضای بورس تهران

12:52 - 1400/01/25
نظرسنجی «دنیای بورس» از سهامداران تالار شیشه‌ای و کارشناسان در این هفته حاکی از تداوم روند صعودی و کم‌نوسان هفته گذشته است.با این وجود شرکت کنندگان همچنان روند هفته آتی را تحت تاثیر خبرهای سیاسی و اقتصادی می دانند. در این میان کارشناسان 43درصد روند صعودی، 34درصد کم‌نوسان و 23 درصد نزولی را برای این‌هفته پیش‌بینی کرده‌اند. از اهالی تالار نیز 40 درصد روند صعودی، 35 درصد کم‌نوسان و 25 درصد نزولی را محتمل ترین رفتار ممکن بازار می‌دانند.
سایه تردید در فضای بورس تهران

صعودی: ارزندگی قیمت سهم‌ها، رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی

 اکثر کارشناسان معتقد‌اند این‌هفته بازار با روند صعودی به‌کار خود پایان می‌دهد. در این زمینه این گروه به چند دلیل اشاره می‌کنند که از آن جمله می‌توان به ارزندگی قیمت سهم‌ها اشاره کرد. کارشناسان بیان می‌کنند با توجه به افت قیمتی بسیاری از سهم‌ها در هفته‌های پایانی سال گذشته، فضا برای خرید در بورس تا حد زیادی مهیا شده است. همچنین بخشی از کارشناسان روند قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی را مهم دانستند و بیان کردند رشد قیمتی این کالاها می‌تواند در روند این هفته موثر باشد. (البته با توجه به اینکه زمان پرسش از کارشناسان قبل از تحولات ژئوپلتیک و حمله موشکی آمریکا بود، این نظریه می‌تواند تا پایان هفته با انحرافات زیادی مواجه شود.)

کم‌نوسان: فضای تردید ناشی از برگزاری انتخابات

 در این بخش کارشناسان از تحولاتی صحبت می‌کنند که در میان‌مدت می‌تواند در روند بازار موثر باشد. ابهام در شرایط کلان اقتصادی کشور به تبع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مهم‌ترین دلیلی است که از آن صحبت می‌شود. به زعم این عده تا مشخص نشدن برنده این دوره از انتخابات ریاست جموری فضای شک و تردید میان سهامداران روند بازار را کم‌نوسان می‌کند.

نزولی: شرایط نامطلوب نقدینگی برای شرکت‌ها، رفتارهای هیجانی

 25 درصد از شرکت‌کنندگان گزینه نزولی را محتمل‌ترین روند بازار می‌دانند. آن‌ها در توضیح این گزینه می‌گویند فضای کم‌رمق کنونی در کنار کمبود نقدینگی در بازار باعث شده تا سهامداران انگیزه خود را برای سرمایه‌گذاری از دست بدهد. همچنین رفتار هیجانی قبل از انتخابات نیز می‌تواند تا حدودی باعث افت شاخص کل شود.

سهامداران

صعودی: ارزندگی قیمت سهم‌ها، عرضه‌های اولیه

 سهامداران نیز از ارزندگی قیمت سهم‌ها صحبت می‌کنند. اما در کنار این دلیل آن‌ها از احتمال عرضه‌های اولیه در بازار سهام بخصوص سهام شرکت «به پرداخت» صحبت می‌کنند. به گفته آن‌ها سایه عرضه‌های اولیه طی این‌ هفته می‌تواند بر روند بازار اثر مثبت داشته باشد.

کم‌نوسان: فضای انتظاری ناشی از انتخابات

 فضای انتظاری مهم‌ترین دلیلی است که آن‌ها در خصوص انتخاب این گزینه بیان می‌کنند. به اعتقاد سهامداران انتظار برای روشن شدن گزینه‌های انتخاباتی و نتیجه آن باعث شده این روزها فعالان بازار فعالیت کم‌تری نسبت به قبل داشته باشند.

نزولی: رکود عمیق، بازگشایی نمادهای متوقف بخصوص «وبصادر»

درصد نزولی در هر دو گروه شرکت کننده تقریبا برابر است. اما سهامداران علت انتخاب این گزینه را فضای منفی حاکم بر بازار سهام ناشی از شرایط شرکت‌ها می‌دانند. آن‌ها بیان می‌کنند شرکت‌ها در رکود عمیق به سر می‌برند و نمی‌توانند عملیات طبیعی خود را در شرایطی مطلوب انجام دهند. همچنین بخشی دیگر از این سهامداران احتمال بازگشایی نماد بانک صادرات را در هفته جاری محتمل می‌دانند. موضوعی که می‌تواند اثر منفی بر روند بازار سهام داشته باشد.