حرکت رایانه‌ای‌ها در جهت متعادل‌سازی P/E

12:51 - 1400/01/25
در میان نمادهای گروه رایانه، «آپ» با رشد بیش از 33 درصدی از اواسط اسفند تا پایان روز گذشته مواجه شد. این در حالی است که دیگر نمادهای هم‌گروه آسان پرداخت از رشد قیمتی در این مسیر قیمتی باز مانده بودند. در حالی‌که جهش قیمتی هفته‌‌های اخیر «آپ» رشد نسبت قیمت به درآمد این سهم تا 8 را به دنبال داشته است به نظر می‌رسد دیگر نمادها نیز در صدد تعدیل نسبت قیمت به درآمد خود هستند.
حرکت رایانه‌ای‌ها در جهت متعادل‌سازی P/E

گرچه سهام آسان پرداخت با فشار فروش مواجه است اما دیگر نمادها مانند «رتاپ» و «رکیش» با افزایش تقاضای موجود با صف خرید مواجه هستند. پیش از این «دنیای بورس» به احتمال رشد همگام دیگر نمادها با اعلام عرضه «پرداخت» و همچنین یکه‌تازی «آپ» اشاره کرده بود.

در نتیجه در گروه رایانه، رفتار کلی نمادها، شاخص گروه را در وضعیت متعادل و مثبتی قرار داده است. «آپ» که رشد قیمتی بالاتر از 33 درصدی را از اواسط ماه اسفند تا روز گذشته تجربه کرد، پس از معاملات متعادل و مثبت روز قبل و رسیدن به سطح بالاتر از 2000 تومان، در معاملات امروز با فشار فروش از این سطح عقب‌نشینی کرد؛ با این حال این نماد در سطح روانی 1900 تومان (افت بیش از 3 درصدی در معاملات روزانه) با حمایت معامله‌گران به خصوص حقوقی‌ها مواجه است.

در این میان «رتاپ» و «رکیش» با زمینه کاری نسبتا یکسان با «آپ» معاملات متفاوتی را دنبال می‌کنند. این نمادها، تقاضای بالای خریداران رشد قیمت حداکثری را به همراه داشته تا صف خرید را با وجود عرضه حقوقی‌ها شاهد باشیم. در «رتاپ»، این تقاضا به حدی بالا بوده که عرضه بیش از یک میلیونی حقوقی‌ها (99 درصد از حجم معاملات فروش) نیز مانعی در برابر رشد قیمت سهم نبوده و صف خرید بالاتر از 23 میلیون سهمی، در این نماد مشاهده می‌شود.

گرچه به نظر می‌رسد زمینه کاری این شرکت‌های یکسان است و باید نسبت قیمت به درآمد یکسانی را بپذیرند اما باید به نحوه گزارش اولین پیشبینی‌ها، ترکیب درآمدی عملیاتی و غیر عملیاتی و همچنین سابقه سودآوری این نمادها نیز توجه کرد. در این میان پتانسیل سودآوری این نمادها نیز از نکات مورد توجه بازار است. پیش از «دنیای بورس» به بررسی دقیق این نمادها در مقالات مختلف پرداخته است.