الگوی جدید توقف و بازگشایی نمادها

12:41 - 1400/01/25
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، از طراحی الگوی جدیدی در این سازمان خبر داد که بر اساس آن، زمان توقف نمادها بسیار کوتاه تر از گذشته خواهد بود.

 شفاف‌سازی ناشر

سنا: محسن خدابخش می‌گوید: در مدل جدید سعی بر این خواهد بود که اگر سازمان بورس و اوراق بهادار نمادی را ببندد و اطلاعاتی از ناشر خواسته شود، ناشر در اسرع وقت شفاف‌سازی کند تا اطلاعات آن روی کدال منتشر شود؛ اما اگر این شفاف‌سازی اتفاق نیفتد سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به افشای عدم پاسخگویی ناشر خواهد کرد. به گفته مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، این پیشنهاد هنوز نهایی نیست و برای عملیاتی شدن نیاز به تصویب هیات مدیره دارد.

این قضیه زمان‌بر است

 خدابخش با بیان اینکه این قضیه قطعا زمان‌بر خواهد بود، اظهار کرد: از آنجا که سهامداران عادت کرده اند به اینکه یک EPS برای سال بعد اعلام کنند اما همواره نقدهایی در خصوص عدم تحقق این پیش‌بینی‌ها وجود داشته، ما قاعدتا بخش تحلیل گری بازار را تقویت خواهد کرد .خدابخش همچنین از مدل دومی سخن به میان آورد که برای مثال اگر ظرف 15 روز کاری 50 درصد یک سهم افت یا رشد کند ، این هم حتما نیازمند شفاف‌سازی باشد و شاید در این فرض دوم، حتی نیاز به برگزاری کنفرانس مطبوعاتی از سوی هیات مدیره ناشران باشد. به این ترتیب، اگر سازمان بورس و اوراق بهادار نمادی را می بندد، در وهله اول از ناشر درخواست ارائه اطلاعات می‌کند. اگر این اطلاعات اعلام شد نماد باز خواهد شد؛ در غیر این صورت، سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام خواهد کرد اطلاعات را خواسته و ناشر امتناع کرد، آن وقت تصمیم با خود سهامدار خواهد بود که سهمی را بفروشد یا نگه دارد.

جلوگیری از توقف طولانی مدت نمادها

خدابخش با تاکید بر اینکه تمام راهکارها در سازمان در جهت جلوگیری از توقف طولانی مدت نمادها خواهد بود، گفت: در مواردی هم که دستکاری در قیمت‌ها صورت بگیرد یا در جایی معاملاتی مبتنی بر اطلاعات نهانی انجام شود، ممکن است صرفا کدهای معاملاتی افراد دخیل با محدودیت‌هایی مواجه شود و به دنبال آن نخواهیم بود که به خاطر این قضیه کل نماد را متوقف کنیم. اگر به مرور به این سمت رفت که گزارش‌های مدیریتی جایگزین پیش‌بینی‌های EPS شود، این خود کمک کننده خواهد بود که اصلا دیگر به خاطر مسایلی همچون تعدیل بالای 20 درصد EPS نمادها بسته نشود و در نهایت همه این‌ها به نقدشوندگی بازار کمک خواهد کرد.