چگونگی بهبود روابط بانکی ایران

12:38 - 1400/01/25
مدیر عامل بانک خاورمیانه می‌گوید: دستاوردهای برجام بی نظیر است اما بقیه کارها برای بهبود روابط پولی و بانکی در حیطه بین المللی بر عهده خودمان است.

پرویز عقیلی کرمانی در نشست تخصصی کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی - برجام که در مرکز مطالعات وزارت امورخارجه برگزار شد، گفت: پیش از برجام تمام کارها در سیستم بانکی قطع شده بود. به گفته وی همه پرداخت‌ها پیش از برجام انجام می‌شد و علت این موضوع گزارشی بود که از سوی گروه ویژه اقدام مالی صورت گرفته بود.

مدیرعامل بانک خاورمیانه با اشاره به گزارش 26 ژوئن سال 2016 گروه ویژه اقدام مالی گفت: توصیه سازمان آن بود که با کره شمالی و ایران کار نکنید زیرا ریسک انها غیر قابل قبول است. این سازمان یکسال به ایران فرصت داد تا در جهت زدودن پولشویی، شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و کاهش فساد خود را با وضعیت بین المللی تطبیق دهد یا در راه آن گام بردارد. به همین دلیل  عقیلی بر این باور است که لازم است تا 26 ژوئن (6 تیر 1396) تلاش شود وضعیت ایران در موضوع های یاد شده بهبود یابد. مدیرعامل بانک خاورمیانه تاکید کرد: خودمان باید سیستم بانکی را به درستی پیاده و اطلاع‌رسانی کنیم و با موسسات بین المللی متعامل شویم. 65 درصد از ارزیابی گروه ویژه اقدام مالی براساس «تامین مالی تروریسم»، 15درصد «شفافیت صورت‌های مالی» و ١٠ درصد «جلوگیری از فساد» است که دو تا 5 درصد هم مربوط به «وضعیت سیاسی» است.