سرنوشت «مسترکارت» به کجا رسید؟

12:38 - 1400/01/25
چند ماه قبل بود که انتشار خبر ارائه مسترکارت به ایرانیان حاشیه‌هایی ایجاد کرد. حال در شرایطی که مدیران شرکت پست از عرضه محدود این کارت‌ها خبر داده‌اند، مسئولان بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ارتباط مستقیمی با این شرکت آمریکایی وجود ندارد، می‌گویند که فعلا اتصالی به این شرکت وجود ندارد و سرویسی از سوی آن ارائه نمی‌شود.

خبر و تکذیبه مستر کارت

ایسنا: اواخر مرداد ماه سال‌‎جاری بود که از سوی شرکت پست اعلام شد در راستای توسعه همکاری‌های دو جانبه به ویژه تعاملات مالی، شرکت پست در زمینه خدمات مستر کارت با شرکت «ویژن کارت ایرانیان» مشارکت می‌کند و متقاضیان پس از دریافت مستر کارت ایرانیان از طریق وب سایت شرکت مذکور می‌توانند نسبت به شارژ کارت صادره اقدام کنند اما مدت چندانی از انتشار این خبر نگذشته بود که این خبر از سوی سخنگوی شرکت آمریکایی مسترکارت تکذیب و  تاکید شد: مستر کارت هیچگونه فعالیتی در ایران ندارد. به گفته سِز آیسِن، سخنگوی این شرکت  تا زمانی که ایران همچنان در حلقه تحریم آمریکا باشد اجازه فعالیت در این کشور را ندارد.

 پاسخ شرکت پست

اما در پاسخ به اظهارات او، یکی از اعضای هیات مدیره شرکت پست تاکید کرد: پست از طریق شرکت واسط، این کارت‌ها را در دفاتر پستی به فروش می‎رساند. غلامرضا نجاری در واکنش‌ها به این موضوع اعلام کرده بود: از آنجا که شرکت پست به نیابت از سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی خدمات دیگر دستگاه‌ها را به مشتریان ارائه می‌کند، با هدف تسهیل مبادلات ارزی خرد، با انعقاد قرارداد با شرکت «ویژن کارت ایرانیان» عملیات مربوط به توزیع و تحویل کارته‌ای پیش پرداخت (prepaid) به متقاضیان را پس از احراز هویت برعهده دارد . به گفته وی پیش از انعقاد قرارداد با این شرکت، کیفیت خدمات کارت های ارائه شده از سوی پست مورد بررسی قرار گرفت که نشان از صحت عملیات مالی توسط این شرکت داشت.

توضیح ویژن کارت

حامد ذوالفقاری؛ مدیرعامل شرکت ویژن کارت نیز در همان زمان اعلام کرده بود: مدارک احراز صلاحیت این شرکت مبنی بر اجازه توزیع کارت‌های بین المللی موجود بوده و مشخصا از این شرکت به عنوان نماینده رسمی در زمینه واگذاری کارت‌های اعتباری بین المللی یاد شده است .وی درخصوص اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه مسئولان مستر کارت فعالیت در ایران را تکذیب کرده‌اند نیز تاکید کرد: سخنگوی مستر کارت امکان فعالیت این شرکت از طریق شرکت‌های واسط را تکذیب نکرده است.

سرنوشت مسترکارت

اما حسین مهری؛ مدیرعامل شرکت پست نیز مهرماه امسال در پاسخ به پیگیری سرنوشت طرح مسترکارت ایرانیان گفت:  عرضه این کارت‌ها به شکل محدود صورت می‌گیرد اما در عرضه گسترده آن‌ها به دلیل برخی مشکلات جزئی هنوز وارد نشده ایم که این مشکلات در حال حل شدن است. همچنین به دلیل موضوع تحریم‌ها صلاح بر آن است که فعلا توضیحات بیشتری دراین خصوص مطرح نشود اما در نهایت زیرساخت‌های اجرای طرح در حال آماده سازی است. وی بهمن‌ماه امسال نیز در این باره گفت: برای ارائه این خدمات اکنون تلاش داریم تاییدیه‌ای از بانک مرکزی دریافت کنیم.

اظهارات مسئولان بانک مرکزی

این در حالی است که در روزهای گذشته از سوی مسئولان بانک مرکزی اجرای این طرح به سال آینده موکول شده است. مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی هم به تازگی اعلام کرده: با توجه به این‌که مسترکارت مشمول تحریم‌های اولیه و یک طرفه است فعلا ارتباط مستقیمی با آن نداریم، اما وی از مذاکراتی با شبکه‌های غیرآمریکایی و احتمال به نتیجه رسیدن آن در سال آینده خبر داد. ناصر حکیمی؛ مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی-در توضیح بیشتر این موضوع گفت: مسترکارت از جمله کارت‌های بین‌المللی آمریکایی بود که در فضای پسابرجام بحث‌های زیادی در رابطه با امکان اتصال به شبکه و استفاده ایرانی‌ها از آن مطرح شد، اما فعلا هیچ اتصالی به این شبکه فراهم نشده و پیش‌بینی در مورد آن وجود ندارد. به گفته حکیمی مسترکارت مشمول تحریم‌های اولیه و یک طرفه بوده و فعلا ارتباط مستقیمی از آن نداریم و باید موانع موجود در رابطه با آن حل و فصل شود، بنابراین فعلا اتصالی وجود ندارد و سرویسی از سوی آن ارائه نمی‌شود. اما وی این را هم گفت که ایران مذاکراتی با شبکه‌های بین‌المللی غیرآمریکایی داشته و به نظر می‌رسد در سال آینده به نتایجی رسیده و اتصالاتی برقرار شود.