ذوب آهن مکلف به پرداخت تعهدات شرکت‌های زغال‌سنگ شد

اتمام حجت مجلس با «ذوب»

12:34 - 1400/01/25
مجلس قول داده مطالبات کارگران زغال‌سنگی‌ها حداکثر تا 20 اسفند پرداخت شود؛ براین اساس ذوب‌آهن مکلف به «پرداخت تعهدات» (اجرایی کردن قرارداد با زغال‌سنگی‌ها) و نیز «افزایش قیمت زغال‌سنگ» از ابتدای سال 95 براساس مصوبه وزارت صنعت (قیمت هر تن از 360 هزار تومان به 450 هزار تومان) شده است. به نظر می‌رسد در صورتی که اقدام‌های لازم توسط «ذوب» صورت نگیرد، سوال از وزیر رفاه در دستور کار مجلس قرار گیرد.
اتمام حجت مجلس با «ذوب»

در حالی عدم اعمال افزایش قیمت زغال سنگ و پرداخت تعهدات برای شرکت‌های زغال سنگ ریسک بالایی را به همراه داشته که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرده: در جلسه‌ای با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد و مسئولان استانی شرکت‌های زغال‌سنگ، شرکت ذوب‌آهن مکلف به پرداخت تعهدات خود و نیز افزایش قیمت زغال از ابتدای سال 95 براساس مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

عملیاتی کردن قرارداد

پورابراهیمی به اشاره به نامه وزارت صنعت معدت و تجارت به شرکت ذوب‌آهن می‎گوید: براساس این نامه از ابتدای سال 95 قیمت هر تن زغال‌سنگ از 360 هزار تومان به 450 هزار تومان افزایش خواهد یافت و شرکت ذوب‌آهن مکلف است در چند روز آینده قرارداد خود را با شرکت‌های زغال‌سنگ کشور اجرائی و عملیاتی کند.

پرداخت مطالبات زغالی‌ها

این نماینده مجلس درباره معوقات حقوق و دستمزد کارگران شرکت‌های زغال‌سنگ نیز تاکید می‌کند: متوسط حقوق کارگران علی‌رغم سختی کار فراوان در این شرکت‌ها حدود یک میلیون تومان است و سه ماه پرداخت نشده و این برای ما قابل قبول نخواهد بود. وی با اشاره به برقراری ارتباط تلفنی با وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در همین جلسه عنوان می‌کند: آقای ربیعی موافقت کرد حداکثر ظرف یک هفته آینده مطالبات شرکت‌های زغالی از ذوب‌آهن پرداخت شود.

سوال از وزیر در صورت عدم اقدام

البته کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی موضوع تعهدات ذوب آهن به زغال سنگی‌ها را پیگیری می‌کند که عنوان شده در صورتی که اقدام‌های لازم توسط شرکت ذوب‌آهن اصفهان که سهامدار عمده و اصلی آن وزارت رفاه و تامین اجتماعی است، انجام نشود، سوال از وزیر مربوطه به دلیل عدم پرداخت تعهدات این شرکت در هفته آینده به هیات رییسه ارائه خواهد شد.

* نامه‌های «ذوب» و زغال سنگی‌ها («کپرور») را بخوانید.