سکته در هماهنگی قیمت فولاد و سنگ آهن؟

12:33 - 1400/01/25
تخمین رویترز از آمارهای حمل و نقل کشتی‌ها نشان می‌دهد میانگین واردات روزانه سنگ آهن چین در ماه فوریه 3/17 میلیون تن بوده که نسبت به رقم 2/97 در ژانویه افزایش مناسبی را نشان می‌دهد. این موضوع نشان می‌دهد همچنان تقاضا برای این کالا بالا است و شاید قیمت‌ها بتوانند رشد بیشتری را تجربه کنند. اما نگرانی‌هایی از سمت تقاضای فولاد در این بازار به چشم می‌خورد.

قیمت سنگ آهن در سال میلادی جاری 28 درصد رشد کرده و نسبت به ابتدای 2016 تقریبا سه برابر شده است. ادامه واردات قدرتمند چین نیز به این رشد قیمت کمک کرده است. اما اگر کمی عمیق‌تر شویم، نگرانی‌هایی درباره آینده این کالا به چشم می‌خورد.

موجودی سنگ آهن در 46 پایانه اصلی به رکورد 129 میلیون تن رسیده است که حدودا 63 درصد بیشتر از زمان آغاز رشد قیمت سنگ آهن در ژوئن 2015 است. افزایش موجودی سنگ آهن اگر تقاضای فولاد افزایشی باشد، کاملا طبیعی است، اما به نظر می‌رسد تقاضای فولاد چین به نقطه اوج خود نزدیک شده است.

انجمن جهانی فولاد تولیدات چین در ماه ژانویه را 67/2 میلیون تن برآورد کرده که مشابه ماه دسامبر است. گرچه در سال 2016 به دلیل محرک‌های مالی توسعه زیرساخت‌ها در چین شاهد رشد 1/2 درصدی تولیدات فولاد نسبت به 2015 بودیم، اما سوال اینجا است که آیا این روند در 2017 نیز تکرار می‌شود؟

دولت چین می‌خواهد رشد 6 تا 6/5 درصدی اقتصادی را حفظ کند که رشد شدید تقاضای فولاد در این کشور را نامطمئن نشان می‌دهد. همچنین، پکن قصد دارد ظرفیت تولید فولاد را به حد معقولی برساند و برخی کارخانه‌ها را به منظور کنترل آلودگی تعطیل کند.

این امر گرچه با کاهش عرضه فولاد می‌تواند به رشد قیمت فولاد کمک کند، اما لزوما منطقی برای حمایت از قیمت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه فولاد وجود ندارد. بنابراین، اگر قیمت سنگ آهن همگام با موجودی آن افزایش یابد انتظار می‌رود در نقطه‌ای نه چندان دور، قیمت‌ها مسیر کاهشی در پیش بگیرند.

جرقه آغاز این چرخش روند می‌تواند با تصمیم یک بازیگر مهم برای فروش موجودی‌ها رخ دهد، یا با اعمال یک محدودیت تجاری برای کنترل قیمت‌ها از سوی دولت چین زده شود.