مطالبات شرکت‌های دارویی به 4 هزار میلیارد تومان نزدیک شد

گره‌ کور دارویی‌ها باز می‌شود؟

12:32 - 1400/01/25
چرخه صنعت دارو به دلیل عدم پرداخت مطالبات شرکت‌ها و داروخانه‌ها مشکل جدی دارد. اختلاف‌ها میان «سازمان تامین اجتماعی با وزارت بهداشت»، «عدم پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی از سوی دولت» و «عدم پرداخت مطالبات وزارت بهداشت از سوی تامین اجتماعی» گره کوری را شکل داده که حل این مشکل را پیچیده‌تر می‌کند. به باور فعالان دارویی پرداخت مطالبات صنعت دارو به نظر نمی‌رسد اولویت دولت باشد و این برای شرکت‌ها نگران‌کننده است.
گره‌ کور دارویی‌ها باز می‌شود؟

نشانه‌های شکل‌گیری یک بحران

در هفته‌های گذشته بدهی‌های وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر(از جمله تامین اجتماعی و بیمه سلامت) به بخش‌های مختلف بهداشت و درمان، دارو و تجهیزات پزشکی تا جایی بالا گرفته است که شاهد شکل‌گیری بحرانی جدی در این حوزه هستیم؛ بسیاری از داروخانه‌ها به دلیل مطالباتشان از سازمان تامین اجتماعی و دارندگان دفترچه‌های این سازمان را تهدید کرده‌اند که از ارائه خدمات به آن‌ها خودداری می‌کنند. همچنین تعدادی از بیمارستان‌های دولتی نیز در چند استان همچون «اصفهان» اقدام‌هایی در این زمینه انجام داده‌اند. برای نمونه 4 بیمارستان اصلی شهر اصفهان از پذیرش بیمارانی که دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی دارند یک ماهی است که خودداری کرده‌اند. اتفاقاتی که رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران از آن‌ها به عنوان نخستین نشانه‌های شکل‌گیری یک بحران جدی در صنعت دارو و بخش بهداشت و درمان کشور یاد می‌کند و نسبت به تبعات آن هشدار می‌دهد.

پرداخت بخشی از مطالبات بعد از 9 ماه

او که در چندماه گذشته بارها بر مشکل عدم پرداخت بدهی‌های دولت و سازمان‌های بیمه‌گر از جمله تامین اجتماعی به بخش‌هایی مانند صنعت دارو (داروخانه‌ها، شرکت‌های پخش، تولیدکنندگان و واردکنندگان) و تجهیزات پزشکی اشاره کرده است، به «سایت خبری اتاق تهران» می‌گوید: هفته گذشته تشکل‌های مهم صنعت دارو از استان‌های مختلف در مشهد گردهم آماده بودند و نسبت به بروز مشکلات احتمالی در کشور به دلیل عدم پرداخت مطالباتشان هشدار دادند که اتفاقا یکی از معاونان سازمان تامین اجتماعی هم در این جلسه حاضر بود و آن چه من شنیده‌ام این است که بعد از این جلسه بخشی از طلب داروخانه‌ها از سازمان تامین اجتماعی بعد از گذشت 9 ماه پرداخت شده است. این در شرایطی است که طبق قانون، سازمان تامین اجتماعی حداکثر هر سه ماه یک بار باید کل مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت کند تا آن‌ها بتوانند پول شرکت‌های پخش را بدهند و این شرکت‌ها هم بتوانند پول کارخانه‌ها و واردکنندگان را پرداخت کنند، چرخه‌ای که الان ماه‌هاست دچار مشکل شده و چالش‎های جدی را برای صنعت داروی کشور به وجود آورده است که اگر ادامه پیدا کند، علاوه بر بروز بحران در صنعت دارو و شرکت‌های این عرصه، سلامت مردم را نیز به خطر خواهد انداخت.

اثرات سو بر بازار دارو

محمود نجفی عرب به مطالبات صنعت دارو و تجهیزات پزشکی از بیمارستان‌های دولتی هم به عنوان بخش دیگری از بحران اشاره می‌کند و می‌گوید: با وجود جلسات متعددی که تاکنون با مسئولان مختلف وزارت بهداشت و دولت از جمله معاون اجرایی رئیس جمهور و حتی  رئیس جمهور برگزار شده و هشدارهایی که داده شده، هنوز هیچ بخشی از مطالبات شرکت‌ها که اکنون به حدود 4 هزار میلیارد تومان رسیده است، پرداخت نشده و این در شرایطی است که شرکت‌های تولید کننده دارو برای تامین نقدینگی لازم برای خرید مواد اولیه و تولید دارو با مشکلات جدی مواجه شده‌اند و اثرات سوء این موضوع به زودی بر بازار دارو و درمان کشور خود را نشان خواهد داد. پیش از این مطالبات شرکت‌ها 3 هزار و 500 میلیارد تومان اعلام شده بود.

اولویت چندم وزارت بهداشت

به باور نجفی عرب  پرداخت مطالبات صنعت دارو و تجهیزات پزشکی به نظر نمی‌رسد اولویت وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی باشد زیرا که وزارت بهداشت و بیمارستان‌های دولتی و تامین اجتماعی پرداخت مطالبات شرکت‌های وابسته به صنعت دارو را در اولویت آخر قرار داده‌اند و اگر منابعی هم در اختیار داشته باشند، خرج هزینه‌های جاری همچون «پرسنل»، «هزینه‌های جاری اداره بیمارستان»، «پرداخت حقوق بازنشستگان» و سایر هزینه‌ها می‌کنند، به همین دلیل است که هر روز مطالبات شرکت‌ها از وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی افزایش می‌یابد.

پیچیده‌شدن مساله

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با اشاره به عدم تعادل در ترازهای مالی تامین اجتماعی و وزارت بهداشت و بیمارستان‌های دولتی تاکید می‌کند: اختلاف‌های شکل گرفته در ماه‌های گذشته میان «سازمان تامین اجتماعی با وزارت بهداشت» و «عدم پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی از سوی دولت» و از سویی «عدم پرداخت مطالبات وزارت بهداشت از سوی تامین اجتماعی» گره کوری را شکل داده است که درصورت باز نشدن، دود آن به چشم مردم خواهد رفت و هر روز حل این مسئله را پیچیده تر می‌کند.

درخواست از دولت

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران از مسئولان دولتی، وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی خواست هرچه سریع‌تر برای حل این مشکل چاره اندیشی کنند و با تامین منابع و پرداخت مطالبات شرکت‌های حوزه دارو و تجهیزات پزشکی جلوی بروز بحران را بگیرند.