بازنگری در پیش‌بینی‌های «غپاک»

12:31 - 1400/01/25
لبنیات پاستوریزه پاک پیش‌بینی اولیه سال 96 را مورد بازنگری قرار داد؛ به طوریکه افزایش 10 درصدی مقادیر فروش شرکت به 5 درصد کاهش یافت و مقادیر شیر مصرفی با توجه به افزایش 10 درصدی تولید نسبت به سال گذشته بازنگری شد. این در حالی است که درآمد سود سهام «غپاک» نیز از 35 میلیارد ریال به 30 میلیارد ریال کاهش پیدا کرد.  

کاهش مقادیر فروش

لبنیات پاستوریزه پاک در رابطه با تاکید سازمان بورس و اوراق بهادار پیش‌بینی اولیه سال 96 را مورد بازنگری قرار داد؛ براین اساس افزایش 10 درصدی مقادیر فروش «غپاک» به 5 درصد کاهش یافته است. همچنین مقادیر شیر مصرفی با توجه به افزایش 10 درصدی تولید نسبت به سال گذشته بازنگری شد. در همین حال «نرخ دلار» برای عمده مصرف ارزی شرکت بابت خرید و واردات «کره» 3 هزار و 650 تومان و «نرخ مالیات» با توجه به سهام شناور 20 درصد تعیین شد.

کاهش سود سهام

بر مبنای تغییرات لحاظ شده، درآمد سود سهام از 35 میلیارد ریال به 30 میلیارد ریال کاهش پیدا کرد؛ به طوریکه از سود مزبور، 15 میلیارد ریال برای شرکت «پخش سراسری»، 10 میلیارد ریال برای شرکت «پاک‌پی» و 5 میلیارد ریال برای شرکت «پاک‌آرا» است.

جزییات بیانیه ثبت

«غپاک» در خصوص عدم تطابق پیش‌بینی اولیه و بیانیه ثبت افزایش سرمایه تاکید کرده: از آنجا که بیانیه ثبت در شهریورماه سال 95 تهیه شده و درآن تحقق افزایش سرمایه و ورود وجه نقد از ابتدا تا سال 96 پیش‌بینی شده بود، به همین دلیل هزینه مالی در گزارش فوق از ابتدای سال 96 کاهش پیدا کرده است. براین اساس با درنظرگرفتن این موضوع که مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه در اسفندماه 95 برگزار شده و عملا پذیره نویسی افزایش سرمایه اوایل خردادماه تا تیرماه سال 96 به طول می‎انجامد در نتیجه کاهش هزینه‌های مالی عملا تا چند ماه اول سال حاصل نخواهد شد و به این دلیل هزینه مالی ثبت شده در پیش‌بینی اولیه نسبت به بیانیه ثبت صحیح است.

برآورد تحقق سود

اما تفاوت در فروش و بهای تمام شده در بیانیه ثبت با توجه به این موضوع که نرخ فروش افزایش لحاظ شده، صحیح نیست. براساس اعلام لبنیات پاستوریزه پاک این مساله در پیش بینی اولیه برطرف شده و مبلغ فروش در نظر گرفته شده و به نسبت آن بهای تمام شده منطقی است. بر مبنای توضیح‌های ارائه شده براساس برآورد شرکت، سود در نظر گرفته شده در پیش‌بینی اولیه سال 96 نسبت به گزارش بیانیه ثبت افزایش سرمایه معقول و قابل دسترسی است.

بازنگری در پیش‌بینی‌های «غپاک»2