تا پایان سال بورس خودرو راه‌اندازی می‌شود

12:29 - 1400/01/25
مدیرعامل بورس کالای ایران از عرضه یک تا دو مورد خودرو در بورس کالا تا پایان سال خبر داد.

اوراق مشارکت خودرو

محمدرضا سلطانی‌نژاد در حاشیه همایش استانداردهای ملی گزارشگری مالی در جمع خبرنگاران از عرضه یک تا دو مورد خودرو در بورس کالا تا پایان سال خبر داد و اظهار کرد: در سال 95 بازار فیزیکی خودرو را در بورس کالا شاهد بودیم. به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران با راه‌اندازی این بورس مردم و کسانی که می‌خواهند خودروی خود را به صورت مستقیم خریداری کنند شرایط برای‌شان فراهم خواهد بود و نمایندگان خودرو نیز شرایطی برای‌شان تعریف شده که بتوانند مشارکت داشته باشند.

سلطانی‌نژاد تصریح کرد: کارهای مطالعاتی اوراق مشارکت خودرو نیز در سال 95 انجام شده و افرادی که پول اندکی دارند می‌توانند قبل از خرید خودرو پول خود را صرف خرید بخشی از آن بکنند و در نهایت خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند.

راه‌اندازی بورس ارز

وی درباره راه‌اندازی بورس ارز نیز گفت: در این رابطه اقدامات مثبتی را از سوی بانک مرکزی شاهد بودیم و به سمت تک نرخی شدن حرکت کردیم. البته در ماه‌های پایانی تلاطماتی داشتیم که این روند متوقف شد اما حرکت خوبی آغاز شد و شاهد مبادلات ارز بودیم. به گفته سلطانی‌‌نژاد تاکید کرد: همچنین ما در این مدت بورس کالا را به صورت مجازی نیز راه‌اندازی کردیم و وقتی معاملات پرنوسان می‌شود روی سیستم‌های نرم‌افزاری آزمایش کردیم تا بررسی شود چه حجم معامله انجام می‌شود و بنا داریم این سیستم مجازی را سال 96 به طور کامل راه‌اندازی کنیم.

کارنامه بورس کالای ایران

سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه در سال 95 شاهد اتفاقات خوبی در بورس کالا بودیم، اظهار کرد: از جمله این اتفاقات این که برای اولین بار بازار مشتقه جهش بسیار شدیدی داشت و رقم 35 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات را شاهد بودیم. همچنین در یک روز 735 هزار سکه معامله شد که رکورد تاریخ معاملات مشتقه را شکست. در پتروشیمی نیز معاملات 30 تا 40 درصد رشد داشتند ، در حوزه صنعتی رشد 4 تا 5 درصدی را تجربه کردیم. در فرآورده‌های نفتی نیز حجم معاملات افزایش یافت اما با توجه به کاهش قیمت نفت ارزش آن کاهش یافت. وی عنوان کرد: ارزش معاملات بورس کالا در سال 95 رکوردشکنی کرده و به نزدیک 76هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

راه‌اندازی بورس خارجی

مدیرعامل بورس کالای ایران درباره راه‌اندازی بورس‌های خارجی نیز گفت: در این خصوص مذاکرات انجام شده اما هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است. راه‌اندازی بورس خارجی در کشورهای همسایه همچنین کشورهای آسیایی می‌تواند مثمر ثمر باشد.