اثر منفی قطعی گاز در گزارش‌ بهمن پتروشیمی فناوران خودنمایی کرد

اسفند سخت «شفن»

12:28 - 1400/01/25
پتروشیمی فناوران آمار تولید و فروش بهمن را منتشر کرد. نکته بارز این گزارش ضعف شدید میزان تولید در این پتروشیمی در ماه گذشته است. با قطع شدن هر چند کوتاه‌مدت گاز واحدهای پتروشیمی در ماه گذشته تولید این شرکت‌ها افت محسوسی را تجربه کرده است. «شفن» در ماه گذشته تنها 61 هزار تن متانول تولید کرده که نسبت به ماه قبل افت بیش از 20 درصدی را شاهد هستیم.
اسفند سخت «شفن»

پتروشیمی «فناروان» به طور میانگین ماهانه تولید 76 هزار تن متانول را در سال 95 به ثبت رسانده است. در این شرایط افت فشار گاز در سراسر کشور و تلاش برای تامین نیاز خانگی موجب شد تا شرکت ملی گاز مجتمع‌های صنعتی را قطع کند. در این میان مجتمع‌های استفاده‌کننده از خوراک گازی به خصوص متانولی‌ها هدف اصلی این شرکت‌ها بودند. مطابق با انتظارات شاهد عملکرد ضعیف «شفن» در شرایط کنونی هستیم.

انعکاس قطعی گاز مجتمع‌های پتروشیمی داخلی را در نوسانات قیمت‌‌های جهانی نیز شاهد بودیم. نگرانی از کسری عرضه از سوی متانول‌سازان ایرانی بازار این محصول را تحت قرار دارد و باعث شد که متانول از مسیر کم‌نوسان خود در میانه کانال 350 دلاری خارج و تا مرز 380 دلار رشد کند.

آیا «شفن» به پیشبینی‌هایش می‌رسد؟

پتروشیمی فناوران پیشبینی فروش حدود 956 میلیارد تومانی را تا پایان سال دارد. ضعف مقدار تولید و همچنین فروش کمتر از انتظار «شفن» باعث شد این شرکت در ماه گذشته تنها 72 میلیارد و 500 میلیون تومان درآمد را به ثبت برساند. برای رسیدن به پیشبینی‌های سال مالی جاری، «شفن» به بیش از 140 میلیارد تومان فروش در اسفند نیاز دارد. این در حالی  است که بیشینه میزان درآمد ماهانه «شفن» در از ابتدای سال تاکنون در آذرماه و معادل 115 میلیارد تومان بوده است. بر این اساس نگرانی از پوشش درآمد 140 میلیارد تومانی در ماه جاری به وجود خواهد آمد.

بر اساس محاسبات انجام‌شده به نظر می‌رسد «شفن» حدود 30 هزار تن متانول ذخیره دارد. در صورتی‌که شرکت بتواند میانگین تولید 76 هزار تن را در اسفند تکرار کند. این شرکت توانایی فروش 100 هزار تن محصول را خواهد داشت. در خصوص اسید استیک نیز این شرکت توانایی فروش 15 هزار تن محصول را خواهد داشت. با قیمت‌های کنونی متانول و نرخ دلار این شرکت به فروش 90 هزار تن متانول و همچنین 10 هزار تن اسید استیک برای پوشش درآمدهای خود نیاز دارد. به این ترتیب امکان پوشش سودآوری مبالغ فروش وجود خواهد داشت.

در قیمت بهای تمام‌شده نیز باید در انتظار نرخ اعلامی توسط مرجع نرخ‌گذاری گاز بود. در حالی مفروضات بودجه «شفن» برای سه‌ماه پایانی سال حدود 327 تومان بوده است که نرخ واقعی گاز محاسبه‌شده توسط «دنیای بورس» مبالغی بیش از این را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد باید در انتظار برنامه مدیران شرکت برای تحقق آخرین پیشبینی‌های این شرکت باشیم.