فروش بلوک «پارسیان»

12:26 - 1400/01/25
گروه مالی پارسیان (یا بانک پارسیان) بلوک 9.4 درصدی بیمه پارسیان را که تحت مالکیت ایران خودرو به وکالت از شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو بود، خریداری کرد.

در دادوستدهای امروز در ساعت پایانی گروه مالی پارسیان (یا بانک پارسیان) تعداد 282 میلیون و 279 هزار و 181 سهم بیمه پارسیان را (معادل 9.4 درصد سهام بدون حق تقدم) تحت اختیار شرکت ایران خودرو به وکالت از شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو با قیمت 365 تومان در نماد «پارسیان 4» خریداری کرد. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه 74 درصد سهام گسترس سرمایه‌گذاری خودرو در اختیار ایران خودرو است با این جابه‌جایی علاوه بر جایه‌جایی بلوک، اثر خود را بر «خودرو» و «خگستر» بگذارد. البته امروز اثر این واگذاری به طور محسوسی روی معاملات بیمه پارسیان نیز مشاهده شد. سهام خود این بیمه‌ای در قیمت 186 تومان به صف خرید رسید اما در روزهای قبل روندی نزولی و متعادل داشت. نکته قابل توجه این است که واگذاری بلوک مزبور قبل از تمدید افزایش سرمایه بیمه پارسیان صورت گرفته بود و باید در انتظار ماند قیمت‌ها بعد از افزایش سرمایه جدید 300 میلیارد تومانی نیز به چه صورتی خواهد بود؟ اخبار رسیده حاکی از آن است که فروش بلوک پارسیان به واسطه تهاتر بخشی از بدهی لیزینگ خودرو کار انجام گرفته است. گروه ایران خودرو به طور مستقیم و غیرمستقیم مالک بیش از ۳۳ درصد سهام بانک پارسیان است. به این ترتیب می‌توان گفت گروه ایران خودرو برای شناسایی سود حسابداری در گروه اصلی اقدام به فروش این دارایی در گروه تلفیقی کرده است. 

گروه ایران خودرو در راستای برنامه فروش دارایی‌های غیر مولد خود علاوه عرضه بلوک «پارسیان»، فروش سهام «خگستر» خود را نیز در شنبه هفته پیش‌رو؛ 7 اسفندماه سال جاری در دستور کار قرار داده است؛ براین اساس ایران خودرو روز شنبه 7 اسفند اقدام به عرضه بیش از 282 میلیون و 279 هزار سهم «خسگتر» به قیمت پایه هر سهم 700 تومان و به ارزش 105 میلیارد تومان می‌کند که باید دید اثرات سودآوری این دو معامله عمده در سود هر سهم این مجموعه به چه صورت نمایان خواهد شد؟ با این شرایط باید منتظر تعدیل در «خگستر» و «خودرو» که سود غیرقابل تقسیم است، بود. همچنین ایران خودرو یکشنبه 8 اسفند نیز به وکالت از «سرمایه‌گذاری سمند» 296 میلیون و 567 هزار و 273 سهم «خودرو» را روانه میز معامله می‌کند. قیمت پایه هر سهم این بلوک نیز 380 تومان و ارزش آن بیش از 1.12 هزار میلیارد تومان تعیین شده است.