در آستانه انتشار اولین پیشبینی سال مالی 96 بررسی شد

پرواز امن عایدی «شخارک»

12:19 - 1400/01/25
در حالی‌که با جهش قیمت متانول شاهد بهبود قابل توجه سودآوری شرکت‌های داخلی بودیم، انتظار برای انتشار نخستین پیشبینی متانول‌سازان وجود دارد. در این خصوص با مفروضات فروش محصولات پتروشیمی خارک در سال 95 می‌توان برآوردی از سودآوری این شرکت برای سال مالی آتی به دست آورد. با وجود محافظه‌کارانه بودن مفروضات در نظر گرفته‌شده به نظر می‌رسد باید در انتظار جهش قابل توجه سودآوری این شرکت در سال آینده بود. بر این اساس احتمال جهش 56 درصدی سود هر سهم «شخارک» وجود دارد. با جهش احتمالی سودآوری این شرکت نسبت قیمت به درآمد این شرکت به 5 نزدیک خواهد شد.
پرواز امن عایدی «شخارک»

جهش متانول در نیمه دوم سال جاری باعث شده که توجه ویژه‌ای معطوف به نمادهای متانولی باشد. در این میان برآورد‌ها از صورت‌های مالی «شخارک» قابل توجه است. این شرکت با مصرف گاز ترش (حاوی گوگرد) متانول، پروپان، بوتان و همچنین پنتان تولید می‌کند. علاوه بر رشد نرخ متانول در بازار جهانی گاز مایع نیز رشدهای قابل توجهی به ثبت رسانده است.

مطابق با مفروضات که در جدول زیر آورده شده به نظر می‌رسد می‌توان سود 300 تومانی را برای هر سهم «شخارک» متصور بود. در این خصوص نرخ هر متر مکعب گاز ترش 410 تومان به ازای هر متر مکعب در نظر گرفته شده است؛ لازم به ذکر است که در سال مالی 95 مشابه سال قبل به صورت علی‌الحساب 344 تومان لحاظ شده بود. بر این اساس با رشد حدود 20 درصدی این نرخ سعی شده که حاشیه اطمینان مناسبی در سمت خوراک در نظر گرفته شود. البته ممکن است نرخ گاز در اولین پیشبینی بار دیگر به صورت علی‌الحساب مطابق با سال جاری در نظر گرفته شود که میزان سود خالص شرکت را به بیش از میزان کنونی خواهد رساند.

در سمت فروش نرخ فروش هر تن پروپان، بوتان و پنتان به ترتیب 450، 470 و 480 دلار در نظر گرفته شده است. هر تن متانول نیز با نرخ 320 دلار در مفروضات در نظر گرفته شده است. این در حالی است که قیمت گاز مایع فوب خلیج فارس طی هفته گذشته با وجود ریزش شدید برای هر تن پروپان 490 دلار، هر تن بوتان 590 دلار بود. نرخ هر تن متانول نیز در هفته گذشته تا سطح 360 دلار رشد کرد. بیش از 3 ماه است که قیمت متانول در کانال 300 دلاری در حال نوسان است. بر این اساس حاشیه امنی برای پیشبینی کنونی در نظر گرفته شده است. کل فروش شرکت به صادرات اختصاص دارد که نرخ تسعیر هر دلار در بودجه این شرکت معادل 4 هزار تومان برای میانگین سال آینده در نظر گرفته شده است. سایر هزینه‌های مانند سربار، دستمزدها و هزینه‌های عمومی نیز با رشد 20 درصدی نسبت به سال جاری در نظر گرفته شده است. مبلغ فروش گوگرد نیز مطابق با سال جاری معادل 40 میلیارد تومان پیشبینی شده است.

                                                     پرواز امن عایدی «شخارک» 16

        پرواز امن عایدی «شخارک» 18

                                                           

ریسک‌های موجود در سودآوری 96

پتروشیمی خارک در سال گذشته هزینه مالی را به ثبت نرسانده است. از طرح‌های در دست اجرای پتروشیمی خارک متانول دوم است که البته با توجه به کمبود منابع ناتمام مانده است. در این میان احتمال رویکرد توسعه‌ای مدیران این شرکت برای تامین مالی این طرح وجود دارد. این موضوع می‌تواند هزینه‌های مالی را برای شرکت به دنبال داشته باشد. نرخ‌های فروش بر اساس آخرین نرخ‌های موجود در نظر گرفته شده است. در این میان ممکن است با تغییرات الگوی عرضه و تقاضا در بازار جهانی این نرخ‌ها دستخوش تغییر شود. گرچه نرخ گاز با حاشیه امنی برای سال آینده در نظر گرفته شده اما همچنان نرخ گاز برای این شرکت قطعی نیست و سیاست‌های نرخ‌گذاری وزارت نفت می‌تواند بهای تمام‌شده کالا را تغییر دهد. در این میان جهش نرخ ارز مبادله‌ای در سال آینده نیز می‌تواند در افزایش هزینه‌های تولید اثرگذار باشد.