جهش جهانی متانول تحت تاثیر قطعی گاز ایران

12:15 - 1400/01/25
بر طبق گزارش پلاتس اختلال در عرضه متانول از سوی ایران را می‌توان اصلی‌ترین دلیل جهش قیمت این محصول در بازارهای آسیایی دانست.
جهش جهانی متانول تحت تاثیر قطعی گاز ایران

متانول در این هفته عملکرد قیمتی بسیار مناسبی را به ثبت رساند و شاهد رشد 18 دلاری قیمت در بازارهای آسیایی بودیم.

بر طبق گزارش پلاتس اختلال در عرضه متانول از سوی ایران را می‌توان اصلی‌ترین دلیل جهش قیمت دانست. با سرد شدن بیش از پیش هوا در ایران، شاهد قطعی گاز در صنایع پتروشیمی به منظور تامین گاز بخش خانگی در این هفته بودیم که همین امر منجر به اخلال در روند تولید و عرضه متانلول از سوی شرکت‌های بزرگ ایرانی شده است. بر اساس اعلام یک منبع آگاه پتروشیمی زاگرس در جمعه هفته گذشته هر دوسایت شماره یک ودو خود را تعطیل کرد. ظرفیت تولید سالانه این دو سایت در حدود 3/3 میلیون تن است. همچنین پتروشیمی فن آوران نیز در اوایل هفته نرخ تولید خود را به 50 درصد کاهش داد. این رویدادها بر بازار متانول چین و هند تاثیر شایانی داشت. در بازار داخلی چین در طول هفته قیمت متانول با افزایشی 16 دلاری به 347 دلار رسید. در بازار هند نیز شاهد رشد 12 دلاری قیمت متانول بودیم.

در این میان رشد قیمتها در بازار صادراتی ملموس‌تر از بازارهای داخلی بود. قیمت هر تن متانول تحت قرارداد سی‌اف‌آر چین با رشدی 18 دلاری در طول هفته به 358 دلار رسید. قیمت این محصول قراردادها جنوب شرق آسیا رشدی 11 دلاری را در طول هفته تجربه کرد و  قیمت 381 دلار را تجربه کرد. در قرارداداهای سی‌اف‌آر کره جنوبی قیمت نسبت به هفته گذشته 18 دلار بالا رفت. قیمت  در سطح 383 دلار گزارش می‌شود. در بازار هند نیز شاهد رشد 12 دلاری متانول بودیم. این محصول در سطح 360 دلار معامله شده است.

در این میان قیمت اوره ، یکی دیگر از محصولات پتروشیمی ایران در طول هفته افت مختصری را تجربه کرد. بر طبق گزارش fertilizerworks قیمت اوره گرانول در این هفته با افتی 1/53 دلاری به 262/97 دلار رسید.

همچنین با توجه به فرمول قیمت گذاری وزارت نفت در زمینه خوراک گازی پتروشیمی ها، قیمت گاز تحویلی به این واحد ها با در نظر گرفتن سطح قیمت گاز طبیعی در چهار هاب بین المللی در هفته گذشته در حدود 363  تومان در هر متر مکعب برآورد می شود. ذکر این قیمت از این رو بوده است که قیمت تمام شده محصولات پتروشیمی مانند متانول و اوره در ایران به شدن وابسته به قیمت گاز طبیعی است.