مدیرعامل پالایش نفت تهران در مجمع افزایش سرمایه مطرح کرد

دو برنامه رشد حاشیه سود «شتران»

12:11 - 1400/01/25
شرکت پالایش نفت تهران در هفته گذشته افزایش سرمایه 33 درصدی را به تصویب رساند. در شرایط کنونی این سهم به معاملات بازگشته است. در مجمع افزایش سرمایه شرکت به آخرین وضعیت طرح‌های کیفی‌سازی این پالایشگاه اشاره شد. ناصر بابایی مدیر عامل این مجتمع به آخرین اصلاحات این پالایشگاه و برنامه آتی برای بهبود عملکرد در کاهش محصولات با کیفیت پایین‌تر و همچنین کاهش مصرف انرژی پالایشگاه اشاره کرد. علاوه بر این «دنیای بورس» از سیستم‌های مدیریتی و نظارتی که در اصلاح و پیشرفت این پالایشگاه استفاده شد، بازدید کرد. به ثمر رسیدن طرح‌های کیفی‌سازی و محقق شدن برنامه‌های کنونی می‌تواند به رشد چشم‌گیر حاشیه سود این شرکت کمک کند. در ادامه خلاصه‌ای از طرح‌های کنونی «شتران» و همچنین برنامه این شرکت برای سال‌های آینده آورده شده است.
دو برنامه رشد حاشیه سود «شتران»

جهش ضریب پیچیدگی با طرح کیفی‌سازی

مدیرعامل پالایش نفت تهران در این مجمع به برنامه شرکت برای اجرای طرح‌های کیفی‌سازی اشاره کرد. وی در این خصوص گفت: این طرح به منظور کاهش میزان تولیدات نفت کوره به عنوان محصولی با حاشیه سود منفی نسبت به قیمت نفت و تولید محصولات با حاشیه سود بالاتر انجام می‌شود. میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای این طرح بین 8 تا 10 هزار میلیارد تومان برآورده شده است که تفاهم‌نامه اولیه نیز به امضا رسیده است و تامین مالی این طرح از منابع خارجی انجام خواهد شد. بازگشت سرمایه این طرح بین 4 تا 5 سال به طول میانجامد. این طرح موجب افزایش ضریب پیچیدگی پالایشگاه به بیش از 9 خواهد شد (ضریب پیچیدگی کنونی این پالایشگاه حدود 6 است). به این ترتیب با کاهش میزان تولیدات نفت کوره، محصولات با حاشیه سود بالاتر مانند حلال‌ها، سوخت هواپیما و گازوئیل جایگزین می‌شود.

فاینانس خارجی طرح کیفی‌سازی

وی در ادامه به مصرف بالای انرژی پالایشگاه نسبت به پالایشگاه‌های پیشرفته جهان اشاره کرد. در این میان شاهد انحراف 35 درصدی مصرف انرژی پالایشگاه نسبت به بهترین پالایشگاه آمریکا هستیم. بر این اساس برنامه برای بهینه کردن مصرف انرژی وجود دارد. در سال‌های گذشته انحراف مصرف انرژی نسبت به بهترین پالایشگاه آمریکا 40 درصد بوده که با برنامه‌های انجام‌شده، این انحراف کاهش 5 واحد درصدی را تجربه کرده است. وی در این خصوص به برنامه برای استفاده بیشتر از گاز به عنوان سوخت نیروگاه برقی پالایشگاه اشاره کرد. بابایی در ادامه گفت: با توجه به ریسک قطعی گاز نمی‌توان تنها روی این سوخت حساب باز کرد و باید به راه‌کارهای جایگزین نیز اندیشید که برنامه پالایش نفت تهران نیز بر این اساس چیده شده است.

وی همچنین به برنامه فروش محصولات با برندینگ این پالایشگاه اشاره کرد. در ادامه بابایی به سوال حضار نیز پاسخ گفت.

وی در خصوص نحوه تامین مالی طرح ارتقای پالایشگاه به استفاده از فاینانس خارجی اشاره کرد. بابایی در ادامه در خصوص نرخ‌گذاری محصولات و مواد اولیه گفت: برنامه‌هایی ارائه‌شده که نرخ‌گذاری با شفافیت بیشتری انجام شود. در این خصوص با رایزنی‌ها پیشنهاد حضور یک نماینده از طرف شرکت‌های خصوصی در جلسه نرخ‌گذاری نیز ارائه شده است.

مدیر عامل پالایش نفت تهران مدت زمان اجرایی شدن طرح بهبود کیفیت و کاهش تولیدات با کیفیت پایین‌تر پالایشگاه را با حرکت بر اساس برنامه‌ها بین 5 تا 7 سال عنوان کرد. با این حال وی با بیان قیمت‌های پایین‌تر مانند وکیوم باتوم و نفت کوره نسبت به نفت، انجام این طرح را الزامی دانست. وی به مشکلات زیست محیطی استفاده از این محصولات اشاره  کرد و گفت: در سال‌های آتی در فروش این محصولات به مشکل جدی بر‌می‌خوریم. شرکت برنامه‌ای جامعی برای نوسازی تدریجی پالایش نفت تهران دارد.

وی در خصوص کیفیت محصولات پالایشگاه به کیفیت بالای نفت‌گاز و گوگرد کمتر از ppm 50 و نرخ‌گذاری آن بر اساس نرخ محصولات بین‌المللی اشاره کرد (36 درصد از سبد محصولات)؛ البته بخشی از نفت‌گاز با ppm 5000 گوگرد به مقدار کم نیز تولید می‌شود. اکتان بنزین تولیدی پالایشگاه مینیموم 87 است (15 درصد از سبد محصولات). در این میان نفت‌کوره تولیدی پالایشگاه حاوی 3.5 درصد گوگرد است که در شرایط کنونی فروش آن با مشکل مواجه شده که در سال‌های آتی فروش این محصول مشکل‌تر نیز خواهد شد.

برنامه کوتاه‌مدت بهبود حاشیه سود

بابایی در پاسخ به یکی حضار در خصوص برنامه کوتاه‌مدت شرکت برای بهبود حاشیه سود گفت: افزایش حاشیه سود شرکت شامل دو برنامه می‌شود. برنامه نخست و بلندمدت کاهش میزان تولیدات نفت کوره و افزایش تولید محصولات با کیفیت بالاتر است. برنامه دیگر تلاش برای کاهش مصرف انرژی در پالایشگاه است. بر این اساس برنامه جایگزینی نیروگاه قدیمی برق پالایشگاه با نیروگاه جدید وجود دارد. با این حال مشکل اصلی این است که نیروگاه جدید تنها بر اساس سوخت گازی کار می‌کند. بر این اساس ریسک تکیه بر این نیروگاه با توجه به نوسانات و قطعی احتمالی گاز بالا است. به این ترتیب به منظور پایداری این طرح و از خط خارج کردن نیروگاه قدیمی دو برنامه دیگر برای این موضوع در نظر گرفته شده است. یکی از برنامه‌ها دو گانه‌سوز کردن نیروگاه و برنامه دیگر امکان ارتباط به شبکه برق سراسری است. این پروژه انتظار می‌رود تا دو سال آینده به بهره‌برداری برسد. این پروژه انحراف مصرف انرژی را با بهترین پالایشگاه آمریکا را از سطح 35 درصد به 5 درصد کاهش می‌دهد. این موضوع می‌تواند بازدهی 10 تا 15 درصدی را برای پالایشگاه به دنبال داشته باشد. وی همچنین به پروژه تصفیه فاضلاب تهران برای تامین آب پالایشگاه نیز اشاره کرد.

نگاهی به سیستم مدیریتی «شتران» 

در بازدید از عملکرد واقعی پالایشگاه نیز سیستم کامل نظارتی بر واحدهای مختلف پالایشگاه بررسی شد. این سیستم به طور کامل بر تمامی قسمت‌های پالایشگاه مشرف بوده و تمامی متغیرهای احتمالی به صورت آنلاین رصد می‌شود. مدیرعامل پالایش نفت تهران به پتانسیل پالایشگاه در سال‌های آینده اشاره کرد. وی در خصوص اثر منفی نرخ‌گذاری محصولات توسط نهادهای ناظر گفت: برنامه شرکت بهبود عملکرد از نظر میزان مصرف انرژی و همچنین بهبود کیفیت محصولات است. با انجام این کار توان رقابت با بهترین پالایشگاه‌های جهان وجود خواهد داشت و قدرت چانه‌زنی نیز افزایش خواهد یافت. برنامه‌های مدیریتی این پالایشگاه بر اساس اسناد موجود مورد استقبال بسیاری از مدیران داخلی و حتی خارجی کشور واقع شده و تحسین بسیاری را به دنبال داشته است.

با تمام این موارد توجه مخاطب باید به این موضوع جلب شود که طرح‌های بهبود حاشیه سود نیازمند زمان است.