10 درصد سهام تولید نیروی جنوب غرب صبا به زودی عرضه می‌شود

پیدا و پنهان «بصبا» از زبان مدیرعامل

12:11 - 1400/01/25
سهام شرکت توليد نيروي جنوب غرب صبا قرار است به زودی راهی فرابورس شود. «بصبا» در آینده نزدیک با افزودن واحدهای بخار، تبدیل به یک نیروگاه سیکل ترکیبی خواهد شد. اگر چه مجوز نهایی صادرات برق عراق به «بصبا» داده نشده اما در صورت تسویه وام ارزی بانک ملت، هزینه‌های مالی این شرکت در سال 96 کاهش بیش از 70 درصدی را تجربه می‌کند. «بصبا» در عملکرد 9 ماهه، 836 ريال معادل 101 درصد از سود پیش‌بینی شده خود را محقق کرده است.
پیدا و پنهان «بصبا» از زبان مدیرعامل

بنیاد مستضعفان و شرکت صنایع برق و انرژی صبا قصد دارند 10 درصد سهام شرکت تولید نیروی برق جنوب غرب صبا را برای نخستین بار عرضه کند، بدین ترتیب تولید نیروی جنوب غرب صبا  در روزهای آینده در صف عرضه اولیه فرابورس می‌ایستد تا چهارمین شرکت با عرضه به روش بوک بیلدینگ، شاهد عرضه سهام خود باشد.

پروژه‌های جدید «بصبا»

شرکت توليد نيروي جنوب غرب صبا در حالی به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های غیر دولتی برق کشور فعالیت می‌کند که به گفته مدیرعامل، این شرکت در حال حاضر دو نیروگاه بزرگ به ظرفیت نزدیک به ۱۴۰۰ مگاوات در استان خوزستان را در مالکیت خود دارد. این در حالی است که «بصا» علاوه بر سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های نو، صادرات را نیز در دستور کار دارد.

مرتضی برومندفر «نيروگاه سيكل تركيبي خرمشهر» را از مهمترین پروژه‌های شرکت می‌داند که در حال حاضر 2 فاز آن راه‌اندازی شده و فاز سوم نیز در سال آینده راه‌اندازی می‌شود. فاز اول نیروگاه خرمشهر شامل 44 واحد توربین گازی به مجموع ظرفیت 648 مگاوات در خردادماه سال 86 آغاز شد، همچنین واحد اول نیروگاه در اسفند 87 وارد مدارشد. این در حالی است که با توجه به نیاز شدید خوزستان به برق، شرکت اقدام به افزودن دو واحد گازی دیگر به ظرفیت هرکدام 162 مگاوات گرفت و بدین ترتیب مجموع ظرفیت 6 واحد گازی نیروگاه خرمشهر به 972 مگاوات ارتقا یافت.

به گفته وی «بصبا» تصمیم به تبدیل واحدهای گازی نیروگاه خرمشهر به سه بلوک سیکل ترکیبی دارد و در این پروژه سه واحد بخار 160 مگاواتی به  نیروگاه اضافه شده که در پایان بهره‌برداری ظرفیت نیروگاه به حدود یک‌هزار و 500 مگاوات افزایش خواهد یافت. برومندفر درباره اهداف احداث این نیروگاه می‌گوید: «تامین برق استان خوزستان و منطقه صنعتی خرمشهر» و همچنین «امکان صادرات برق به عراق»(با توجه به فاصله 12 کیلومتری) جزو مهم‌ترین اهداف بوده، البته دولت به رغم مهیا شدن سازوکار صادرات، فعلا مجوز نهایی را به «بصبا» ابلاغ نکرده کرده است.

عملکرد مالی «بصبا»

«بصبا» در عملکرد 9 ماهه خود موفق به پوشش و سودسازی بیش از بودجه شد؛ به طوری‌که در دوره مزبور 836 ريال معادل 101 درصد از سود پیش‌بینی شده خود را محقق کرده، این در حالی است که برای پایان سال جاری مالی سود هر سهم شرکت 825 ریال اعلام شده است. به گفته مدیر مالی شرکت توليد نيروي جنوب غرب صبا سود خالص عملیاتی این شرکت براساس عملکرد 9 ماهه بیش از 264 میلیارد تومان است که با این وضعیت سود انباشته به 227 میلیارد تومان رسیده است. بر مبنای صورت‌های مالی، عمده هزینه‌های شرکت به دلیل دریافت وام ارزی 500 میلیارد تومانی از بانک ملت است که تلاش برای تسویه تسهیلات اخذ شده است. محمد ضیایی‌منش ابراز امیدواری می‌کند در صورت تسویه بخش عمده‌ای از این وام ارزی، هزینه‌های مالی «بصبا» در سال 96 کاهش بیش از 70درصدی را تجربه کند. این در حالی است که گردش مالی سالانه «بصبا» بیش از 5هزار میلیارد تومان است.

مدیر مالی «بصبا» تسویه بخشی دیگر از بدهی‌های شرکت را از محل اسناد خزانه اسلامی می‌داند و می‌گوید: دولت بیش از 106 میلیارد و 700میلیون تومان اسناد خزانه اسلامی برای تسویه بخشی از بدهی‌های خود به ما اختصاص داده که این اسناد در پایان شهریورماه 96 سررسید خواهد شد. به گفته وی حصول اطمینان از دریافت این مبلغ، شرکت را در تسویه وام خود امیدوار کرده و این مساله باعث شده «بصبا» موفق به شناسایی 207میلیارد تومان درآمد غیرعملیاتی خود در سال 95 شود. یادآوری می‌شود بر مبنای تجدید ارزیابی دارایی‌های تولید نیروی جنوب غرب صبا، ارزش روز دارایی‌های «بصبا» بیش از 2هزار میلیارد تومان برآورد شده است.