«حتاید» و مشکلات سرفصل سرمایه‌گذاری‌ها

12:11 - 1400/01/25

شرکت تایدواتر خاورمیانه گزارش اصلاحی پیش‌بینی سود هر سهم براساس عملکرد 9 ماهه خود را روی کدال قرار داد. براین اساس این شرکت در این مدت 65 درصد از پیش‌بینی‌های خود را محقق کرده‌است.

از لحاظ عملیاتی، به دلیل ثبت قراردادهای یکساله در ابتدای سال؛ انتظار می‌رود برنامه‌ها مطابق پیش‌بینی صورت گرفته محقق شود اما گزارش‌های ماهانه تا پایان دی خبری از پیشرفت دریافت درآمدها براساس پیش‌بینی‌ها در تمام سرفصل‌ها ندارد. عملیات بندر امیرآباد، درآمد حاصل از اجاره تجهیزات و ماشین‌آلات، لایروبی بندر انزلی و ناحیه خوزستان در پایان 10 ماه به ترتیب 76، 77، 61و 66 درصد از درآمد پیش‌بینی شده ابتدای سال خود را پوشش داده‌اند. اما گاو شیرده «حتاید» در ناحیه هرمزگان است. جایی که در 10 ماه گذشته بیش از 117 درصد از پیش‌بینی درآمدها محقق شده‌است و روند عملیات در اولین ماه زمستان نیز ادامه روند ماه‌های گذشته را تایید می‌کند. زیان‌ده بودن اکثر غریب به اتفاق فعالیت‌های عملیاتی بجز درآمد حاصل از اجاره واگذاری تجهیزات و ماشین‌آلات ترمینال؛ منجر به کاهش سود عملیاتی شرکت شده‌است. تلاش تایدواتر خاورمیانه بر این است که زیان ناشی از فعالیت ناحیه هرمزگان خود را به کمترین میزان ممکن برساند چه آنکه این بخش از فعالیت‌های شرکت به دلیل بهای تمام شده بسیار بالا به عنوان زیان‌ده ترین بخش از فعالیت‌های شرکت شناخته ‌می‌شود. کاهش این زیان عملیاتی و ادامه روند دی ماه در دو ماه پایانی سال، منجر به پوشش درآمدهای عملیاتی شرکت خواهد شد. از آنجایی که بهای تمام شده فعالیت‌های خدماتی اینچنینی تقریبا ثابت است؛ مشکلی در جهت پوشش سود عملیاتی پیش‌بینی شده وجود ندارد.

بخش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شرکت با وجود سهم 30 درصدی پیش‌بینی سود خالص شرکت، وضعیت جالبی را نشان نمی‌دهد. در این سرفصل زیان واگذاری سهام شرکت‌های بورسی در پورتفوی شرکت 10.4 میلیارد تومان است که در این زمینه مبلغ 9.3 میلیارد تومان کاهش ارزش انباشته سرمایه‌گذاری‌هایی که در سال‌های پیش شناسایی شده بود، برگشت و تحت سرفصل درآمدهای غیرعملیاتی منظور شد. از طرفی 2.5 میلیارد تومان مربوط به سود سهام دریافتنی از شرکت‌های فرعی در این پیش‌بینی افزایش یافته‌است. به نظر می‌رسد تحقق درآمدهای غیر عملیاتی شرکت با توجه به شرایط موجود امکان‌پذیر نباشد و از این منظر تحقق شود پیش‌بینی شده با چالش مواحه شود.