رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان کاشی و سرامیک خبر داد

اهرم دولتی برای رونق صنعت کاشی

12:04 - 1400/01/25
بعد از تصویب افزایش نرخ کاشی وسرامیک بعد از سه سال، گزارش‌های میدانی«دنیای بورس» نشان می‌دهد اکثر کارخانه‌ها افزایش نرخ مزبور را اعمال نکرده‌اند. در همین زمینه رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان کاشی و سرامیک می‌گوید: کارخانه‌ها باید تعهدات قبلی خود را به پایان برسانند تا بتواند افزایش قیمت جدید را اعمال کنند. وی همچنین در ادامه از طرح بازسازی بافت‌های فرسوده و سنگفرش شهرها با همکاری دولت خبر می‌دهد که می‌تواند اهرمی در تحرک بخشی این صنعت باشد.
اهرم دولتی برای رونق صنعت کاشی

تصویب افزایش 20درصدی قیمت کاشی و سرامیک از سوی اتحادیه طی دوهفته گذشته، باعث شد سهام این شرکت‌ها طی دوروز با رشد قیمتی مواجه شود.در این زمینه گزارش‌های میدانی«دنیای بورس» حاکی از این است که عمده کارخانه‌های کاشی سرامیک افزایش قیمت مصوب را اعمال نکرده‌ و کماکان با نرخ‌های قبلی محصولات خود را به فروش می‌رسانند. اظهارات فروشندگان این کالا در بازار نیز حاکی از ناامیدی در رونق فروش این محصول در بخش داخلی است. آن‌ها اظهار می‌کنند عمده درآمدزایی کارخانه‌ها طی چندسال گذشته از صادرات به‌کشورهای عراق و افغانستان بوده و تقاضا در بازارهای داخلی به میزان زیادی کاهش یافته است. در همین زمینه در گفتگویی با محمد روشنفکر، رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان کاشی و سرامیک به بررسی شرایط این کارخانه‌ها می‌پردازیم. وی در ابتدا با اشاره به عدم افزایش نرخ این محصولات طی سه سال گذشته گفت: با توجه به عدم تغییر قیمت طی چندسال اخیر، قیمت تمام شده کاشی و سرامیک حداقل بین 60تا 70 درصد افزایش یافته و عملا قیمت‌ها در بازار به زیر قیمت تمام شده رسیده‌اند. 20 درصد افزایش نرخ فعلی نیز به این منظور تصویب شد که تا حدی از بار هزینه‌ای این شرکت‌ها بکاهد و از زیان بیشتر آن‌ها جلوگیری کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص علت خودداری کارخانه‌ها از افزایش قیمت گفت: کارخانه‌ها طی این مدت برای تامین هزینه‌ها پیش‌پرداخت‌های بسیاری به خصوص در بحث صادرات دریافت کرده‌اند که این موضوع تهعد تحویل کاشی و سرامیک را برای آن‌ها به‌همراه داشته است. به مجرد این‌که مدت زمان تعهد این ‌کارخانه‌ها تمام شود، کارخانه‌ها افزایش قیمت جدید را اعمال می‌کنند، البته شایان ذکر است مصوبه جدید یک پیشنهاد است که کارخانه‌ها می‌توانند اعمال نکنند.روشنفکر در ادامه درخصوص راه‌های تحرک‌زایی در این بخش گفت: بیشترین تحریک باید از سوی دولت و در بخش مسکن صورت گیرد. دولت با ارائه تسهیلات به بخش مسکن می‌تواند تا حد زیادی اقتصاد و صنایع وابسته به ساخت و ساز را تحریک کند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی‌و‌سرامیک در پایان گفت: طی هفته‌های گذشته جلساتی مشترک با اتاق بازگانی و وزارت مسکن و شهرسازی برگزار شده که قرار براین است بافت‌ فرسوده سنگفرش های شهر‌ها بازسازی شود که در صورت اجرایی شدن این طرح می توان شاهد اولین تحرک جدی دولت در بخش کاشی و سرامیک بود.