ارزیابی بانک‌جهانی از بازار نفت در سال 2017

12:03 - 1400/01/25

بانک جهانی در گزارش چشم انداز بازارهای کالایی خود به پیش‌بینی وضعیت عرضه، تقاضا و قیمت نفت در سال 2017 پرداخت.

بر اساس این گزارش میزان تقاضا برای نفت خام در سال گذشته میلادی با رشدی به میزان 1/2 میلیون بشکه در روز (2/5 درصد) مواجه شد که یک میلیون بشکه از این افزایش از سوی کشورهای آسیایی جذب شده است. برای سال 2017 نیز پیش‌بینی می‌شود که شاهد افزایش روزاننه 1/3 میلیون بشکه‌ای تقاضا برای نفت خام باشیم. بدین ترتیب تقاضای جهانی برای نفت خام به 97/8 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. تمام این افزایش از سوی کشورهای خارج از سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی خواهد بود.

 در سمت عرضه با وجود کاهش 1/8 میلیون بشکه‌ای وعده داده شده از سوی اعضای اوپک و تعدادی از تولیدکنندگان غیر عضو به رهبری روسیه  در نیمه ابتدایی سال جاری، انتظار می‌رود که مجموع عرضه نفت خام از سوی کشورهای غیر عضو اوپک در سال 2017 افزایشی به میزان 400 هزار بشکه در روز را تجربه کند. عمده رشد تولید از سوی برزیل، چین و قزاقستان و ایالات متحده خواهد بود.

دراین میان پیش‌بینی می‌شود که میانگین قیمت نفت خام در سال جاری به 55 دلار در هر بشکه برسد که این رقم 26 درصد بالاتر از قیمت سال گذشته است. همچنین انتظار می‌رود که بازار نفت در نیمه دوم سال تحت تاثیر افزایش تقاضا از سوی کشورهای غیر عضو اوپک وارد وضعیت کمبود عرضه شود. میانگین قیمت برای سال 2018 نیز در سطح 60 دلار برآورد می‌شود.