در نظرسنجی هفتگی «دنیای بورس» بررسی شد

اجماع نظر فعالان بازار بر سر روند نزولی

12:01 - 1400/01/25
نظر‌سنجی «دنیای بورس» از سهامداران تالار شیشه‌ای و کارشناسان در این هفته تحت تاثیر رخدادهای مختلف به ویژه بازگشایی نمادهای بانکی است. در همین زمینه، نقطه قابل توجه در آرای دو گروه کارشناسان و سهامداران، اتفاق نظر اکثر شرکت‌کنندگان در خصوص روند نزولی شاخص بازار سهام بود. برهمین اساس، حدود 68درصد از کارشناسان روند نزولی و 32درصد دیگر روند کم‌نوسان را رفتار این‌ هفته بازار سهام در نظر گرفته‌اند. در بخش سهامداران نیز گزینه نزولی با 78درصد انتخاب اول است و بعد از آن 15درصد کم‌نوسان و 7درصد صعودی را روند احتمالی بورس برآورد کرده‌اند.
اجماع نظر فعالان بازار بر سر روند نزولی

دیدگاه کارشناسان:

نزولی: این هفته بیش از نیمی از کارشناسان روند بازار سهام را نزولی پیش‌بینی کرده‌اند. در توضیح این انتخاب کارشناسان به اجماع، دلیل اصلی روند نزولی را بازگشایی نمادهای بانکی می‌دانند. بعد از بازگشایی نماد بانک ملت و افت بیش از هزار واحدی شاخص، کارشناسان بازگشایی نمادهای دیگر (مانند «وتجارت» و «ونوین» ) را طی هفته جاری محتمل دانسته و پیش‌بینی ریزش شاخص را می‌کنند. همچنین برخی کارشناسان کماکان تامین مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌ها را با توجه به نزدیکی به پایان سال از مواردی می‌دانند که می‌تواند حضور بازیگران حقوقی را در صف‌های فروش پررنگ‌تر کند.  

کم‌نوسان: کارشناسان در توضیح این انتخاب، موضوع شوک هفته گذشته بازار که ناشی از بازگشایی نماد «وبملت» بود را مهم ارزیابی می‌کنند. اما آن‌ها براین باورند با بازگشایی نماد بانک ملت پس از 7 ماه و افت قابل توجه شاخص، تا حدی شوک بازگشایی‌ها در میان سهامداران از بین رفته‌است. موضوعی که باعث می‌شود سهامداران طی این هفته نسبت به دیگر بازگشایی‌ها معقول‌تر واکنش نشان دهند.

 دیدگاه سهامداران:

نزولی: سهامداران همگام با کارشناسان دلیل اصلی افت این هفته شاخص بورس تهران را بازگشایی دیگر نمادهای بانکی می‌دانند. با این وجود سهامداران بدبینی بیشتری نسبت به روند بازار سهام دارند و افت شاخص را طی هفته‌های آتی ادامه‌دار می‌دانند.

 کم‌نوسان: اما در این زمینه سهامداران تقابل بازگشایی نمادهای بانکی و احتمال رشد بازارهای جهانی را از مواردی می‌دانند که می‌تواند روند کم‌نوسان شاخص را رقم بزند. به زعم این دسته از سهامداران بازگشایی نمادهای بزرگی که در مدت زمان طولانی متوقف هستند همواره افت شاخص را به‌همراه دارد. از این رو با توجه به اینکه دیگر نمادهای بانکی در یک‌قدمی ورود به بورس هستند این انتظار می‌رود که افت شاخص رقم بخورد. اما قیمت‌ کالاها در بازار های جهانی نیز از مواردی بوده که طی ماه‌های اخیر صنایع کالامحور بورس تهران را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به اینکه بیشتر گمانه‌زنی‌ها حاکی از رشد قیمتی این کالاها در جهان است به‌نظر می‌رسد تقابل این دو عامل روند کم‌نوسان شاخص بازار سهام را رقم بزند.

صعودی : رای دهندگان به این گزینه علت انتخاب خود را این‌چنین بیان ‌می‌کنند. بانک صادرات از شرایط چندان مطلوبی نسبت به‌دیگر بانک‌ها برخوردار نیست و احتمال اینکه در این هفته بازگشایی نشود بسیار است. از سوی دیگر با توجه به اینکه شاخص ریزش قابل توجهی داشته است به‌نظر می‌رسد نهاد ناظر طی این‌هفته دیگر نمادهای بانکی را وارد گردونه بورس نکرده و به کمک نمادهای شاخص ساز ، بورس روند صعودی را تجربه کند.