«ساراب» در دی‌ماه به دنبال پوشش بودجه از طریق افزایش مقدار فروش سیمان بود

نشانه‌هایی از تخفیف دوباره سیمانی‌ها

12:00 - 1400/01/25
شرکت سیمان داراب عملکرد دی‌ماه را روی «کدال» قرار داد. این شرکت که در آخرین پیشبینی بر اساس عملکرد 9ماهه، فروش حدود 81 میلیارد تومانی را پیشبینی کرده بود، از ابتدای دی تا پایان دی 79 درصد از پیشبینی‌های خود را محقق کرده است. در این میان شرکت به دنبال تحقق سود انتظاری، نرخ فروش محصولات عمده را کاهش داده است. در حالی‌که شرکت‌های سیمانی از اواسط تابستان پس از بارها رایزنی روی افزایش نرخ محصولات با کاهش میزان تولید توافق کرده بودند، در شرایط کنونی شاهد نزول نرخ در سیمان داراب هستیم.
نشانه‌هایی از تخفیف دوباره سیمانی‌ها

در پی رکود چندین ساله در صنعت سیمان، هلدینگ‌های مختلف سیمانی با کمک انجمن صنفی به دنبال بهبود وضعیت برآمدند. در این میان توافق روی افزایش نرخ سیمان در حالی‌که بازار وضعیت رکودی را سپری می‌کرد کاری بسیار دشوار به نظر می‌رسید. با این حال پس از رایزنی‌های فراوان این توافق در تابستان به ثمر نشست. این موضوع جز با حذف تخفیف‌ها از فروش شرکت‌های سیمانی و همچنین کاهش ظرفیت تولید این شرکت‌ها امکان‌پذیر نبود. جزئیات دقیقی از نحوه سهمیه‌بندی منتشر نشد. در این میان رشد نرخ، اثر مثبت چشم‌گیری بر صورت‌های مالی شرکت‌های سیمانی گذاشت.

در شرایط کنونی ریزش نرخ در عملکرد دی‌ماه سیمان داراب در صورتی‌که ادامه پیدا کند و همچنین این تخفیفات همه‌گیر شود، می‌تواند سیگنال منفی در توافق صورت‌گرفته باشد. سیمان داراب در دی، تقریبا تمامی محصولات را با نرخ‌های پایین‌تر از آذر به فروش رساند. در این میان سیمان تیپ 2 فله و همچنین پاکتی که بیشترین سهم از فروش شرکت را در اختیار دارند، به ترتیب افت 10 و 8 درصدی را نشان می‌دهد. البته این افت نرخ با افزایش میزان فروش نسبت به ماه قبل جبران شده است. در صورتی‌که روند تخفیفات سیمان داراب ادامه و همچنین به سایر شرکت‌های سیمانی سرایت یابد، انتظار خروج ریل سیمانی‌ها از توافق وجود دارد.