بدهی دولت به قند و شکری‌ها

11:50 - 1400/01/25
دولت بابت مابه‌التفاوت خرید تضمینی چغندر از سال ۹۳ تاکنون ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی معوق به کارخانه‌های قند دارد، ولی پیش‌بینی می‌کنیم امسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن شکر در کشور تولید شود.

فارس: علیرضا یزدانی؛ مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در اجرای طرح افزایش ضریب خوداتکایی شکر، بحث توسعه کشت پاییزه چغندرقند در کشور مطرح شد، تاکید می‌کند: در سال زراعی جاری، رشد 120 درصدی کشت چغندر پاییزه در 10 استان کشور با توجه به شرایط آب و هوایی وجود داشته‌ است. بنا بر آمارهای رسیده، از ابتدای امسال تاکنون 5 میلیون و 900 هزار تن چغندرقند تحویل کارخانه‌ها شده که پیش‌بینی شده یک میلیون و 600 هزار تن شکر تولید شود و این در حالی است که تنها 600 هزار تن نیاز به واردات شکر خواهد بود.

وی در مورد نرخ خرید تضمینی چغندرقند نیز عنوان می‌کند: وزارت جهاد مردادماه امسال افزایش 8 تا 9 درصدی نرخ تضمینی را پیشنهاد داده بود، اما هنوز نرخ نهایی از سوی شورای اقتصاد ابلاغ نشده است. یزدانی در مورد رقم بدهی دولت به کارخانه‌های قند می‌گوید: 550 میلیارد تومان تا سال 95 بوده و با توجه به مابه‌التفاوت 235 تومانی امسال، این رقم به 900 میلیارد تومان خواهد رسید که البته از سوی شخص وزیر جهاد کشاورزی، موضوع در دستور کار ویژه است.