خروج «خاذین» از زیان؟ شاید سال بعد!

11:47 - 1400/01/25
شرکت سایپا آذین که در روز‌های پایانی سال 94 افزایش سرمایه 1123 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های خود انجام داد؛ صورت‌های مالی 9ماهه حسابرسی نشده خود را با سرمایه جدید روانه بازار کرد. براین اساس "خاذین" تا پایان آذرماه با پوشش 65 درصد از درآمد عملیاتی خود به زیان هر سهم 14 ریال در این مدت رسیده‌است.

اگرچه در زمینه درآمدهای عملیاتی این شرکت فاصله چندانی با بودجه پیش‌بینی شده خود ندارد اما روند صعودی بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی؛ سود ناخالص شرکت را به 50 درصد پیش‌بینی‌ها رسانده‌است آن هم زمانی که برای پوشش 50 درصد باقی‌مانده سود ناخالص، شرکت فرصتی 3 ماهه در پیش دارد.

میزان تولید و فروش محصولات (شامل مجموعه صندلی‌های گروه خودروسازی سایپا) در 9 ماه سال به ترتیب 78 درصد و 69 درصد از بودجه را پوشش می‌دهد. با توجه به نیاز 75 درصدی برای رسیدن به بودجه عملیاتی، فاصله فروش از تولید به انبار شدن محصولات منجر خواهد شد که می‌تواند سرعت تولید در ماه‌های آتی را کاهش دهد. از طرفی سهم 65 درصدی از مبلغ فروش نیز نشان دهنده محاسبه زیادتر قیمت‌ها در پیش‌بینی‌ها در مقایسه با واقعیت است.

دیگر سرفصل‌های ارائه شده در صورت‌های مالی 9ماهه سایپا آذین انحراف ویژه‌ای از پیش‌بینی‌ها نشان نمی‌دهد. بنابراین انتظار می‌رود سود پیش‌بینی شده 6 ریالی برای هر سهم این شرکت در پایان سال 95 با تعدیل منفی همراه شده و با توجه به سهم زیاد هزینه‌های مالی "خاذین" توانایی سودسازی برای امسال را از دست بدهد.