همگام با بازیگران

زیر پوست سهامداران درصدی

11:47 - 1400/01/25
بررسی عملکرد سهامداران عمده بورس تهران در سه نماد «جم»، «واتی» و «کماسه» طی معاملات امروز قابل توجه است. جایی که «تاپیکو» قصد دارد درآمدهای غیرعملیاتی خود را در پتروشیمی جم پوشش دهد. حقوقی‌های «واتی» در تلاش برای حفظ سطح قیمت 200 تومانی هستند و حقیقی‌های «کماسه» همچنان با خریدهای سنگین به رشد قیمتی این نماد کمک می‌کنند.
زیر پوست سهامداران درصدی

هلدینگ سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در پیش‌بینی سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌های خود 200 میلیارد تومان را برای سال مالی جاری دیده است. در حالی که «تاپیکو» تلاش داشت این سود را از طریق فروش پتروشیمی غدیر محقق کند، اما نبود مشتری مناسب سبب شده که این هلدینگ با فروش سهام خود در پتروشیمی جم این سود را محقق سازد. بررسی‌ها نشان می‌دهد «تاپیکو» که تا اوسط آذر بیش از 680 میلیون سهم، معادل بیش از 7 درصد کل سهام پتروشیمی جم را در اختیار داشت، اکنون کمتر از 300 میلیون سهم «جم» را در اختیار داشته باشد. بر این اساس، امروز نیز در یک معامله بلوکی بیش از 95 میلیون سهم پتروشیمی جم از سوی تاپیکو به فروش رسید.

در نماد «واتی»، خرید 700 هزار سهم توسط شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن و حدود 234 هزار سهم توسط گروه کارخانجات صنعتی و معدنی ایران در معاملات امروز قابل توجه بود. شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند پیش از افزایش سرمایه 50 درصدی خود در 26 آبان صعود پرشتابی را تجربه کرده بود. با قابل معامله شدن سهام جدید «واتی» فشار فروش سنگینی در این نماد مشاهده می‌شود که نکته جالب آن حمایت مداوم سهامداران درصدی برای حفظ سطح 200 تومانی قیمت این سهم است. جایی که باید دید حمایت این سهامداران تا کجا فشار فروش را تحمل خواهد کرد. از ابتدای آذر (بازگشایی «واتی» پس از افزایش سرمایه) شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن حدود 20 میلیون سهم «واتی» را به پورتفوی خود افزوده است. شرکت گروه کارخانجات صنعتی و معدنی ایران نیز از ابتدای دی ماه حدود 8 میلیون از سهام سرمایه‌گذاری آتیه دماوند را خریداری کرده است.

یازده دی ماه بود که بلوک 22/9 درصدی تامین ماسه ریخته‌گری (کماسه) به فروش رسید و این سهم روند صعودی خود را با فشار نقدینگی ادامه داد. در معاملات امروز نیز شاهد خرید 2 میلیون، یک میلیون، 400 هزار و 700 هزار سهم از «کماسه» توسط چهار شخص حقیقی بودیم. مساله‌ای که همچنان صف خرید را در این سهم حفظ کرده و می‌تواند حمایتی جدی برای ادامه این روند صعودی باشد.