رمزگشایی از نرخ‌گذاری «مبین»

11:47 - 1400/01/25
شرکت پتروشیمی مبین در زمینه تامین یوتیلیتی سایر مجتمع‌های پتروشیمی فعالیت دارد. در این میان نحوه نرخ‌گذاری محصولات این شرکت در میان اهالی بازار تا حدودی بحث برانگیز است. در این خصوص محصولات از نرخ مبادله‌ای ارز، اثرات تورم و همچنین نوسانات قیمتی مواد اولیه تاثیر می‌پذیرد. موضوعی که در یادداشت‌های صورت‌های مالی نیز به آن اشاره شده است.
رمزگشایی از نرخ‌گذاری «مبین»

پتروشیمی مبین و فجر از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس هستند که وظیفه تامین مواد اولیه مورد نیاز پتروشیمی‌های همجوار را بر عهده دارند. ورودی اصلی این شرکت گاز است. بخشی از گاز با فرآوری انجام‌شده در ایستگاه‌های گاز به عنوان خوراک برای شرکت‌های پتروشیمی اوره‌ساز و متانول‌ساز فرستاده می‌شود. در حالی‌که حدود 50 درصد از کل مبالغ فروش این شرکت به تحویل گاز خوراک به شرکت‌های پتروشیمی اختصاص دارد اما این بخش از درآمدها حاشیه سود بسیار اندکی را برای شرکت به همراه دارد (حدود یک درصد). در این میان برق، اکسیژن، بخار و سایر سرویس‌های جانبی عمده سود این شرکت را تامین می‌کنند.

به طور کلی کمیته نرخ‌گذاری متشکل از پتروشیمی مبین، شرکت‌های خریدار و انجمن پتروشیمی وظیفه نرخ‌گذاری محصولات مبین را برعهده دارند. نرخ‌گذاری محصولات این مجتمع به عواملی مانند نرخ گاز سوخت تحویلی به این مجتمع، تورم و همچنین نرخ ارز مبادله‌ای وابسته است. در سال‌های اخیر نرخ گاز تحویلی به این مجتمع بر اساس اطلاعات به دست آمده از شرکت و صورت‌های مالی این شرکت تغییر نکرده است. در این میان روند نرخ‌گذاری محصولات این شرکت در سال‌های اخیر در ادامه آورده شده است. بر این اساس در حالی‌که طی سال‌های اخیر با توجه به تورم و همچنین نرخ ارز مبادلاتی نرخ‌های فروش این شرکت نیز رشد داشته است، اما در سال 94 روند تغییرات نرخ متغیر است و حتی نرخ برخی از محصولات نیز افت یافته است. بر این اساس «دنیای بورس» دلیل این موضوع را جویا شد.

به نظر می‌رسد پس از نهایی شدن نرخ محصولات این مجتمع اثر تعدیل نرخ‌ها در سال  94 لحاظ شده است. نتیجه‌گیری از روند بررسی نرخ‌های مطابق با آن‌چه در جدول نیز مشاهده می‌شود حاکی از این موضوع است که رابطه یک به یکی نمی‌توان میان نرخ تمامی محصولات و روند نرخ ارز مبادله‌ای یا تورم یافت. البته باید به این موضوع توجه داشت که نرخ این مجتمع معمولا طی سال مالی نهایی نمی‌شود و با پایان سال مالی نیز تغییراتی به تناسب حال مصرف‌کننده و همچنین پتروشیمی مبین در صورت‌ وضعیت‌ها اعمال می‌شود.

رمزگشایی از نرخ‌گذاری «مبین»16

.