چشم‌انداز عرضه و تقاضای فلزات پایه در سال 2017

11:47 - 1400/01/25

متال بولتن: با در نظر گرفتن تاثیرپذیری عرضه و تقاضای فلزات پایه در سال جاری از روند قیمت پر قدرت تجربه شده در بازار این محصولات در ماه‌های اخیر، انتظار می‌رود که شاهد بهبود بازارها در نیمه ابتدایی سال 2017 باشیم.

جیم لنون، مدیر عامل شرکت موسسه تحقیقاتی Red Door در این زمینه اعتقاد دارد که قیمت‌های بالا در کنار بهبود تقاضا برای فلزات پایه منجر به افزایش بیشتر از سطوح برنامه ریزی شده عرضه این محصولات در سال 2017 خواهد شد. انتظار می‌رود که تولیدکنندگان در ابتدا نسبت به افزایش تولید با توجه به وجود احتمال تضعیف قیمت دست به کار افزایش عرضه نشوند اما در ادامه سال سرانجام با وسوسه بهره‌برداری از قیمت‌های مناسب موجود در بازار تولید را افزایش خواهند داد. این امر مسلما می‌تواند منجر به بالارفتن سطح عرضه در نیمه پایانی سال جاری شود.

تقاضا برای فلزات پایه اما روند مخالف با عرضه را تجربه خواهد کرد. تقاضای مناسب کنونی برای فلزات پایه تا نیمه سال ادامه خواهد یافت اما در نیمه دوم سال باید منتظر افزایش نرخ‌های بهره در اقتصادهای بزرگ به منظور جلوگیری از فشار تورمی باشیم که این امر مسلما نقدینگی را منقبض می‌کند و بر تقاضا برای فلزات پایه تاثیر منفی خواهد گذاشت. در مورد موضوع مهم رشد بخش مسکن چین و تحریک تقاضا برای فلزات از این ناحیه نیز باید گفت که هم اکنون نشانه‌هایی از آرام شدن روند پیش رو این بازار در فصل‌های آتی وجود دارد. تحت این شرایط پیش‌بینی می‌شود که بازار فلزات پایه بتواند دوران رو به رشدی را در نیمه ابتدایی سال جاری تجربه کند اما در فصل دوم سال تزلزل این بازار رقم بخورد.

 

.