نگاهی به هفته داغ فلزات پایه

11:46 - 1400/01/25

فلزات پایه هفته داغی را پشت سر گذاشتند و شاهد رشد قیمت ملموس این محصولات در بیشتر جلسات معاملات این هفته تحت تاثیر افت ارزش دلار و نوسانات سمت عرضه بودیم.

همانند ماه نوامبر، این بار هم ترامپ توانست بازارهای کالایی به خصوص بازار فلزات پایه را تکان دهد و صعود قیمت محصولات معاملاتی این بازار را رقم بزند. از اوایل هفته شاهد تزلزل ارزش دلار در برابر ارزهای مطرح جهان بودیم. سرمایه‌گذاران پیش از برگزاری کنفرانس خبری روز چهارشنبه رئیس جمهور جدید ایالات متحده احتیاط را چاشنی کار کردند و همین امر نیز نوسان نسبی ارزش دلار را در پی داشت. اما پس از برگزاری این کنفرانس خبری اوضاع دلار وخیم‌تر شد. ترامپ در سخنان خود جزئیات قابل اتکایی را در مورد برنامه‌های تحریک اقتصادی مد نظر خود از جمله کاهش نرخ مالیات شرکتی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها ارائه نکرد و همین امر نیز منجر به تضعیف بیش از پیش ارزش دلار شد و به تبع این امر  معاملات فلزات پایه رونق بیش از پیشی را تجربه کرد.

در این میان اعلام خبرهایی از سمت عرضه فلزات پایه نیز بر رشد قیمت این محصولات دامن زد. افزایش احتمال اعتصاب اتحادیه‌های کارگری معدنی اسکوندیدا در شیلی و ممنوعیت صادرات سنگ معدنی مس از سوی دولت اندونزی در حمایت از قیمت مس تاثیر شایانی داشت. در عین حال انتشار خبر ادامه افت ذخایر بیشتر فلزات به خصوص مس و آلومینیوم در بازار فلزات لندن طی هفته گذشته نیز منجر به تحریک قیمت‌ها شد.

از عوامل حمایت کننده از قیمت سرب و روی نیز می توان تصمیم شرکت یانان چیهونگ چین برای کاهش تولید این دو محصول در واحد ذوب به علت افت ملموس نرخ حق العملکاری اشاره کرد.

طی  معاملات روز جمعه در بازار فلزات لندن مس در قراردادهای سه ماهه 1/15 درصد گران شد و به 5909 دلار در هر تن رسید و معاملات هفتگی را با 5/7 درصد رشد قیمت به پایان برد. قیمت مس در قراردادهای نقدی به 5910 دلار رسیده است.

هر تن آلومینیوم تحت قرارداد سه ماهه با رشدی بیش از یک درصد به 1809 دلار رسید و بدین ترتیب افزایش قیمتی 5/6 درصدی را در طول هفته به ثبت رساند. گفتنی است آلومینیوم در معاملات نقدی لندن نیز در سطح 1811 دلار قرار گرفت.

همچنین هر تن روی تحت قرارداد سه ماهه با افزایشی 2/3 درصدی به 2790 دلار رسید. قیمت این محصول در طول هفته بیش از 6/5 درصد افزایش یافته است. روی در بازار نقدی قیمت 2782 دلار را تجربه کرد.

همچنین سرب برای تحویل در سه ماه آینده با 4/3 درصد درصد افزایش به قیمت 2305 دلار هر تن رسید. قیمت این محصول در طول هفته بیش از 11 درصد رشد کرده است. قیمت در معاملات نقدی به 2294 دلار رسیده است.

 

.