عملکرد چشم‌گیر «شاراک» در سه‌ماه سوم

11:46 - 1400/01/25
پتروشیمی شازند در 9 ماه نخست سال مالی حدود 73 درصد از پیشبینی‌های خود را محقق ساخت. این شرکت در نیمه نخست سال جاری توانسته بود به 39 درصد از پیشبینی‌های خود دست یابد. کاهش فاصله قیمتی ارز مبادله‌ای و آزاد در نیمه نخست سال، عامل فشار بر سودآوری «شاراک» بود. در این میان جهش نرخ دلار در بازار آزاد و از سوی دیگر ثبات نسبی ارز مبادله‌ای در سه‌ماه سوم سال مالی، باعث شد بار دیگر حاشیه سود ناویژه این شرکت بهبود یابد. در این شرایط شاهد تحقق بیش از 30 درصد از سودآوری این شرکت در سه ماه سوم سال هستیم.

در میان محصولات این شرکت هیدروکربن A80  (بنزین پیرولیزشده) بیشترین مبلغ فروش را به خود اختصاص داده است. مقصد اصلی این محصول در سال‌های گذشته عمدتا بازارهای صادراتی بوده است. بر این اساس این محصول بیشترین جهش نرخ را در میان سایر محصولات این شرکت در سه‌‌ماه سوم سال به خود اختصاص داده است. هیدروکربن A80 جهش 28 درصدی نرخ را در مقایسه با سه‌ماه دوم سال تجربه کرده است. محصولات عمده شازند در سه‌ماه منتهی به آذر رشد حدود 10 درصدی را تجربه کرده است.

در شرایط کنونی همچنان دلار در مرز 4 هزار تومان نوسانات اندکی را تجربه می‌کند و علائمی از احتمال ریزش مشاهده نمی‌شود. از سوی دیگر دلار در بازار مبادلات ارز همچنان در سطح 3230 تومان در حال نوسان است. اختلاف بیش از 750 تومانی نرخ ارز در این دو بازار می‌‌تواند همچنان به سودآوری «شاراک» کمک کند.

.