سایه تردید در تحقق سود تاپیکو

11:40 - 1400/01/25
شک و تردیدها بر سر تحقق سود نزدیک 190 میلیارد تومانی تاپیکو از محل فروش پتروشیمی غدیر در حالی مطرح شده که عضو هیات مدیره تاپیکو در گزارشی اعلام کرده واگذاری «شغدیر» از دستورکار خارج شده است.

غلامرضا گرزین؛ معاون نظارت بر شرکت‌های هلدینگ تاپیکو  در جلسه‌ای 4 ساعته که در 12 دیماه با حضور مدیران پتروشیمی غدیر برگزار شد، اعلام کرده، قبل از ورود تیم مدیریتی فعلی به مجموعه پتروشیمی غدیر، بحث فروش و واگذاری این شرکت، به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی و جدی در میان مدیران ارشد هلدینگ تاپیکو مطرح بود، اما پس از استقرار تیم مدیریتی جدید، موضوع واگذاری شرکت غدیر از دستور کار هلدینگ خارج شده و در واقع این موضوع از لیست دغدغه‌های مدیران ارشد تاپیکو خارج شده است.

براساس گفته‌های گرزین که گزارش کامل آن را روابط عمومی پتروشیمی غدیر منتشر کرده تیم مدیریتی جدید به تمام برنامه‌ها و وعده‌هایی که به تاپیکو داده، عمل کرده است. بر مبنای گزارش ارائه شده، امین بیانک؛ مدیرعامل جدید شرکت نیز اعلام کرده در حال حاضر هم رکورد تولید در غدیر تحقق یافته، هم  اصلاح ساختار اساسی صورت گرفته است.  روند عملکردی شرکت نشان می‌دهد مدیران جدید شرکت در زمینه سودآوری نیز تا حدودی موفق عمل کرده‌اند؛ به طوریکه توانسته‌اند از موقعیت زیان‌ده، ۵۰ میلیارد تومان سود را برای مجموعه محقق کنند.

سود حاصل از فروش سرمایه گذاری های تاپیکو (اردیبهشت 96) در حالی 200 میلیارد تومان پیش بینی شده که از این رقم نزدیک به 190 میلیارد تومان آن از محل فروش پتروشیمی غدیر بوده است. با توجه به صحبت‌های معاون نظارت بر هلدینگ تاپیکو  مبنی بر خارج شدن واگذاری«شغدیر» از دستورکار هلدینگ،  گمانه‌زنی‌های متعددی در خصوص راه حل جایگزین پوشش سود شناسایی شده مطرح می‌شود که می‌تواند تحقق سود 200 میلیارد تومانی تاپیکو را با تهدید مواجه کند.

.