ریسک خوشبینی سهامداران «شاراک»

11:23 - 1400/01/25
پتروشمی شازند که از روز گذشته با صف خرید سنگین مواجه شده بود از ساعات ابتدایی امروز نیز با ادامه روند کم رمق‌تر و پرعرضه‌تر این صف خرید همراه شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده خریداران این شرکت سهامداران حقیقی بوده به طوریکه تاکنون (لحظه نگارش این گزارش) بیش از 31 میلیون سهم توسط این بازیگران بازار خریداری شده است و فروش 28 میلیون سهم توسط 8 سهامدار حقوقی به ثبت رسیده است. در مقابل نیز روز گذشته شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی که سهامدار عمده این شرکت بشمار می‌رود، 10 میلیون از سهام این شرکت را به فروش رسانده است.

خبرها در خصوص خوش اقبالی این‌روزهای «شاراک» حاکی از تاثیر تحولات ارزی است. خبرها‌یی که به نظر می‌رسد باعث کشانده شدن سهامداران حقیقی به سمت صف‌های خرید شده است. با توجه به اینکه این روزها نرخ ارز آزاد در بازار با عبور از مرز 4000 تومان شرایط جدیدی را تجربه می‌کند، اختلاف بین نرخ ارز مبادله (با قیمت کنونی 3235تومان) و آزاد افزایش یافته و تقریبا به 900 تومان رسیده است، این در حالیست که اوایل سال اختلاف نرخ بین این دو ارز بین 300 تا 500تومان بوده است. از سوی دیگر در روزهای اخیر زمزمه هایی مبنی بر منتفی شدن قرار تک نرخی شدن ارز تا پایان سال شنیده می‌شود که این موضوع نیز مزید بر علت شده تا خوشبینی میان سهامداران این شرکت افزایش یابد. با توجه به سهم 48 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی شازند، افزایش فاصله بین نرخ ارز آزاد و دولتی به زیاد شدن حاشیه سود این شرکت خواهد انجامید. از طرفی صحبت‌هایی مبنی بر محاسبه نرخ خوراک پالایشگاه‌ها براساس نرخ 90 درصدی فوب خلیج فارس (تخفیف 5 درصدی نسبت به پیش‌بینی‌های انجام شده) به گوش می‌رسد. برخی از فعالان بازار اعمال این تخفیف را بر هزینه خوراک نفتا بی تاثیر نمی‌دانند، اما باید توجه داشت که با مخالفت صورت گرفته از سوی وزیر نفت و تایید رئیس مجلس به نظر می‌رسد این تخفیف نرخ خوراک منتفی باشد و باید از محاسبات سرمایه‌گذاران خارج شود.

احتمال فشار دولت برای کنترل رشد نرخ ارز آزاد و تعدیل قیمت این ارز از طرفی و افزایش تدریجی نرخ ارز دولتی به نظر می‌رسد این گپ قیمتی کاهش یابد و انتظار سهامداران بر تداوم چنین روندی تا اندازه زیادی خوشبینانه است.