فرانسه: از تصمیم برجامی بایدن استقبال می کنیم

15:14 - 1400/01/21
سفیر دائم فرانسه در سازمان ملل متحد از تصمیم دولت بایدن برای بازگشت به برجام استقبال کرد.

به گزارش «دنیای بورس»، ایرنا نوشت: ناتالی براودهارست روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ و منع گسترش تسلیحات اتمی برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی، دهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد را نشان از حمایت وی از قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام دانست و افزود: با همکاری آلمان و انگلستان ، فرانسه برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک بی وقفه تلاش کرده است.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد با ناخوشایند خواندن اظهارات ایران با هدف مقصر دانستن سه کشور اروپایی در وضعیت فعلی، ادامه داد: این توافقنامه دستاورد اساسی دیپلماسی چندجانبه و معماری منع گسترش سلاح های هسته ای است. ما در مورد برجام مذاکره کردیم با این اعتقاد که این کمک تعیین کننده‌ای در ایجاد اعتماد در ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران و همچنین صلح و امنیت بین‌المللی خواهد بود.

اظهارات سفیر فرانسه در حالی انجام شد که اروپا به ویژه سه کشور اروپایی عضو برجام، در جبران خسارات وارده به ایران ناشی از خروج یکجانبه آمریکا و اعمال تروریسم اقتصادی بر مردم ایران، اقدام موثر و ملموسی انجام نداده‌اند.

براودهارست اضافه کرد: امروز برجام همچنان بهترین راه برای تنظیم صحیح برنامه هسته‌ای ایران است تا اطمینان حاصل شود که ایران انرژی هسته‌ای را فقط برای اهداف صلح آمیز توسعه می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه اکنون در یک لحظه اساسی در حفظ این توافقنامه قرار داریم، تاکید کرد: اولویت اول ما پایان دادن به نقض توافقنامه از سوی ایران است که محتوای آن را از بین می‌برد و جلوگیری از اقدامات بعدی ایران است که باعث تضعیف بیشتر آن می‌شود.

معاون نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد از قانون لغو تحریم‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت: ما از اعلامیه اخیر ایران مبنی بر قصد خود برای نصب سه آبشار سانتریفیوژ پیشرفته جدید در کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز (FEP) و قانون اخیر تصویب شده توسط مجلس بسیار نگران هستیم.

براودهارست افزود: اگر این قانون به طور کامل اجرا شود، می‌تواند به توسعه گسترده برنامه غنی‌سازی کمک کند، به طور قابل توجهی توانایی تایید آژانس انرژی اتمی را کاهش می دهد و فعالیت‌هایی را که چندی پیش توسط ایران رها شده است از سر می‌گیرد.

وی ادامه داد: غنی‌سازی ۲۰ درصد هیچ توجیهی برای فعالیت‌های غیرنظامی ندارد. این اقدامات با برجام و سایر تعهدات هسته‌ای ایران کاملا ناسازگار است؛ اجرای آنها با قرار دادن شرایطی جدی‌تر از ایران ، توازن‌هایی را که بر اساس آن توافقنامه ساخته شده است به خطر می‌اندازد.

این مقام فرانسوی در اظهارات خود اشاره نکرد که تصمیم‌های ایران نتیجه مستقیم خروج آمریکا از برجام و اعمال تروریسم اقتصادی بر مردم ایران و همچنین بی عملی اروپا نسبت به تعهداتشان بوده که بارها در اظهارات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ایران مورد تاکید قرار گرفته است.

براودهارست اضافه کرد: اولویت دوم ما دستیابی به بازگشت کامل همه طرف‌ها برای انطباق کامل با توافقنامه است، همانطور که ژان ایو لودریان (وزیر خارجه فرانسه)روز گذشته در جریان کمیسیون مشترک کشورهای شرکت‌کننده در برجام به وضوح یادآوری کرد، این امر برای حفظ برجام ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا ، ما از اظهارات اخیر دولت آینده آمریکا در مورد برجام بسیار دلگرم هستیم ، که می‌تواند زمینه را برای بازگشت ایالات متحده به توافقنامه فراهم کند و چشم‌انداز دیپلماتیک بازگشت ایالات متحده را ترسیم می‌کند.

معاون نمایندگی فرانسه در سازمان ملل اظهار کرد: اولویت امروز روشن است؛ حفظ فضای دیپلماسی برای بازگشت همه شرکت‌کنندگان به اجرای کامل توافقنامه. برای برطرف کردن بسیاری از خطرات و چالش ها، راهی جز انطباق و اجرای کامل همه طرف‌ها به قطعنامه ۲۲۳۱ وبرجام، وجود ندارد. ما خوشحالیم که این پیام به وضوح در بیانیه وزرا بیان شد که دیروز توسط شرکت کنندگان در توافقنامه تصویب شد.

براودهارست همچنین به نگرانی امنیتی در منطقه اشاره کرد و گفت: بازگشت همه طرف‌های توافقنامه وین از این منظر می‌تواند به بازیابی اعتماد و گفت‌وگو در مورد این موضوعات برای یافتن راه حل‌های سیاسی درگیری‌های منطقه و جلوگیری از هرگونه تشدید تنش کمک کند.

وی بدون ارائه اسناد و مدارکی، از ایران خواست از قطعنامه شورای امنیت در ممنوعیت ارسال سلاح به بازیگران غیر دولتی در خاورمیانه پیروزی کند.