در جلسه سران سه قوه چه گذشت

15:12 - 1400/01/21
در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی چه گذشت.

به گزارش «دنیای بورس» حسن روحانی رئیس جمهور با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی درحضور رهبر معظم انقلاب و دیدگاه های مطرح شده از سوی مقام رهبری در این دیدار، گفت: شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا ظرفیت ارزشمندی است که بر حسب رهنمودهای مقام معظم رهبری می تواند طرح های موثر در اقتصاد کشور که با همکاری بدنه کارشناسی کشور و متخصصان به ویژه با بهره گیری از مساعی و کمکهای سایر قوا تهیه شده است را تصویب و موانع را از سر راه دستگاههای مرتبط کشور بردارد.

دکتر روحانی افزود: درخصوص موارد تاکید مقام معظم رهبری در جهت حمایت از اقشار کم درآمد، نظیر رایگان شدن آب، برق و گاز برای اقشار ضعیف جامعه، دولت اقداماتی را انجام داده که می تواند علاوه بر کمک به اقشار ضعیف جامعه به اصلاح الگوی مصرف در کشور بیانجامد.

رئیس جمهور ادامه داد: درمورد بخش های دیگر نیز راهکار اجرایی همه موارد در دستور کار جلسه شورای هماهنگی قرار می گیرد.

دکتر روحانی در ادامه با تاکید بر موضوع امنیت سرمایه گذاری در کشور و تشویق و افزایش امید و اعتماد سرمایه گذاران و ضرورت رفع موانع سرمایه گذاری، گفت: عمده ترین راه نجات اقتصاد کشور افزایش امید و تقویت اعتماد در میان فعالان اقتصادی است و با اصلاح رفتاری و ساختاری باید سرمایه گذاری را رونق ببخشیم.

رئیس جمهور افزود: همه ما موظف به حمایت و تامین امنیت سرمایه گذاران هستیم و ضروری است که طرح مدونی در این زمینه تدوین و پیاده شود و همه قوا کمک کنند تا سرمایه گذاران داخلی سرمایه خود را در داخل کشور فعال کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه در زمینه ارتقا و امنیت سرمایه گذاری، دولت به تنهایی نمی تواند همه شرایط را فراهم کند و نیاز به مساعدت و همکاری سایر قوا دارد، افزود: ضروری است که روسای قوای سه گانه برای رسیدن به تفسیر واحد از مسائل با یکدیگر همراهی و رایزنی های نزدیک تر داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه نیز طی سخنانی در این جلسه با اشاره به اقدام مثبت رئیس جمهور در ابلاغ دستورات مقام رهبری به دستگاه های اجرایی کشور، ایجاد ساز و گار کارشناسی فراگیرتر در بررسی های مقدماتی تصمیمات شورای هماهنگی سران قوا با مساعی و مشارکت دیگر قوا را مورد اشاره قرار داد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، در ادامه افزود: ایجاد سازوکاری برای پیگیری چگونگی اجرای مصوبات شورای هماهنگی سران قوا می تواند در سرعت و تاثیر تصمیمات براساس محورهایی که مقام معظم رهبری دستور فرموده اند، موثر باشد.

رئیس قوه قضائیه همچنین درخصوص موضوع واگذاری ها و تاثیر آن در ایجاد رونق تولید و فضای اقتصادی کشور، گفت: با اصلاح ساختار واگذاری ها می توانیم امیدوار باشیم که با طی شدن روند قانونی این فرایندها، اعتماد سازی موثری درمیان صاحبان سرمایه و علاقمندان به تولید ایجاد کنند.

حجت الاسلام رئیسی افزود: در واگذاری هایی که ساز و کار دقیق واگذاری و نظارت بر آنها رعایت شده و فرایند قانونی را طی کرده اند، نتایج مثبتی را در کیفیت تولید و رونق آن شاهد هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی در این جلسه، گفت: مقام معظم رهبری همواره تاکید بر هماهنگی سران قوا داشته اند و این بر دوش همه ماست و ما موظف هستیم با همکاری و همدلی کارها را پیش ببریم.

دکتر محمدباقر قالیباف افزود: نمونه بارز این همکاری،کمک های حمایتی برای مردم است که با همکاری دولت و مجلس به سرانجام رسید و حاصل هماهنگی میان سران قوه مجریه و مقننه بوده است.

قالیباف افزود: مطالبی که مقام معظم رهبری گفته اند تکلیف و وظیفه است و این جلسات باید سازوکارهای عملی تحقق آن را فراهم کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط سخت امروز همه وظیفه داریم به دولت کمک کنیم و همه باید تلاش کنیم که امور کشور پیش برود، افزود: شورای عالی اقتصادی سران قوا جایگاه ویژه ای در رفع موانع و حل مشکلات و معضلات اقتصادی کشور دارد و می تواند با اتخاذ تصمیمات موثر که با همفکری و هماهنگی قوای کشور انجام می گیرد به بهبود روند امور کمک کند.

در جلسه شورای سران قوا چه گذشت؟

روحانی: عمده‎ترین راه نجات اقتصاد کشور افزایش امید و تقویت اعتماد در میان فعالان اقتصادی است. در این زمینه دولت به تنهایی نمی‎تواند همه شرایط را فراهم کند و نیاز به مساعدت و همکاری سایر قوا دارد.

رئیسی: با اصلاح ساختار واگذاری‎ها می‎توانیم امیدوار باشیم که با طی شدن روند قانونی این فرآیندها، اعتماد سازی موثری درمیان صاحبان سرمایه و علاقمندان به تولید ایجاد کنیم.

قالیباف: ما موظف هستیم با همکاری و همدلی کارها را پیش ببریم. در شرایط سخت امروز همه وظیفه داریم به دولت کمک کنیم و همه باید تلاش کنیم که امور کشور پیش برود./ فارس

.