5 نکته مهمی که همتی درباره FATF گفت | اطلاعیه مجمع تشخیص درباره بررسی لوایح FATF

15:10 - 1400/01/21
یادداشت رییس کل بانک مرکزی درباره چه بود.
5 نکته مهمی که همتی درباره FATF گفت | اطلاعیه مجمع تشخیص درباره بررسی لوایح FATF

به گزارش «دنیای بورس»، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی با تکیه بر قدرت بازارسازی خود، مسیر حرکت نرخ ارز را رصد کرده و آن را مدیریت می کند. به گفته همتی عدم تعیین تکلیف FATF می تواند در نبود تحریم ها مانعی برای سیستم بانکی کشور در انجام مبادلات بانکی بین المللی باشد.

همتی به دیدار وزیر صمت رفت

هممچنین رئیس بانک مرکزی در محل وزارت صمت با وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار و درباره مسائل مالی و بانکی حوزه صنعت، تولید و تجارت خارجی بحث و تبادل نظر کردند. گفته می‌شود این دیدار به منظور نزدیک شدن سیاست های بانک مرکزی با وزارت صمت انجام گرفته و نوید دهنده آغاز مسیر توسعه تجارت خارجی و افزایش صادرات است. وزیر صمت در این دیدار پیگیر مشکلات بانکی واحدهای تولیدی و صنعتی شده است و گویا نتایج خوبی هم داشته است.

 مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره موافقت رهبر انقلاب با تمدید بررسی لوایح FATF

مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور اطلاعیه ای توضیحی، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در پاسخ به تقاضای ریاست محترم جمهوری، صرفا با تمدید زمان بررسی لوایح FATF موافقت فرموده‌اند.

مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور تنویر افکار عمومی پیرامون اخبار منتشر شده در خصوص تمدید زمان بررسی لوایح FATF اطلاعیه ای صادر کرد.در این اطلاعیه آمده است: همانگونه که دبیر محترم مجمع درحاشیه  جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام(۹۹/۹/۱۹)، در جمع خبرنگاران اعلام کردند، ریاست محترم جمهوری طی نامه ای به محضر مقام معظم رهبری ضمن درخواست تمدید زمان بررسی لوایح "پالرمو" و "سی اف تی" مربوط به پیوستن‌جمهوری اسلامی ایران به گروه اقدام مالی (FATF) در مجمع تشخیص مصلحت نظام ، از معظم له درخواست کرده اند که مجمع، با اضافه کردن تحفّظ جدید، شرایط الحاق به این‌معاهدات را فراهم‌کند. رهبر معظم انقلاب در پاسخ به دو درخواست‌ مذکور، صرفا با تمدید زمان بررسی این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت فرموده اند.

همچنین در این اطلاعیه آمده است: کمیسیون‌های مجمع در سال جاری با رعایت شیوه نامه های بهداشتی جلسات مستمری داشته اند و نشست های صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز متناسب با وجود دستور و ابلاغیه‌های ستاد ملی کرونا برگزار شده است.