نشست کمیسیون مشترک برجام، فردا

15:10 - 1400/01/21
نشست کمیسیون مشترک برجام ۲۶ آذرماه به صورت مجازی برگزار میشود.

به گزارش «دنیای بورس»، فارس نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد. نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه‌های ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه (۲۶ آذر ماه) به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار خواهد شد. سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ریاست هیات ایرانی در این نشست را برعهده خواهد داشت.

اتحادیه اروپا پیش از این از برگزاری این نشست خبر داده بود و دستور کار این نشست را تلاش‌های جاری برای حفظ برجام و روش‌های موثر برای اجرای کامل این توافق از سوی همه طرفین و آمادگی تبادل‌نظر در سطح وزرا برشمرده بود. 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت‌خارجه نیز ۱۷ آذرماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس درباره برگزاری نشست وزرای‌خارجه ۱+۴ بیان کرد: کمیسیون مشترک برجام در حوزه مسائل فنی تنظیم شده و انجام خواهد شد و کمیسیون روتینی است و در صورت لزوم در سطح وزرا هم می‌تواند برگزار شود. بله، صحبت‌هایی بوده و باید دستورکار مشخص شود و اگر دستورکار مشخص شود این نشست می‌تواند در سطح وزرا در چارچوب برجام برگزار شود. نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام ۱۱ شهریور ماه در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شده بود.

دعوت اتریش از طرف‌های برجام برای بازگشت به توافق

همزمان وزیر امورخارجه اتریش تصمیم رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران را دلگرم‌کننده خواند و با بیان اینکه وین به‌طور قطع سهم خود را برای تسهیل مذاکرات بین طرف‌ها ایفا خواهد کرد، گفت: همه طرف‌ها باید به برجام که الگوی عالی‌ترین سطح نظام چندجانبه‌گرایی است، برگردند. «الکساندر شالنبرگ» روز شنبه در گفت‌وگو با «ایرنا» دیدگاه وین را نسبت به مناسبات دوجانبه با تهران و اهمیت برجام تشریح کرد و افزود: این توافق در وین مذاکره و توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد.

از این منظر ما به‌رغم اینکه عضو این توافق نیستیم اما یک حس قوی به آن داریم. او ادامه داد: برجام موید عالی‌ترین سطح نظام چندجانبه‌گرایی و گواهی است براین  که در نتیجه حضور تمام طرف‌ها پشت یک میز و مذاکره با حسن نیت، چه دستاوردی حاصل می‌شود. وزیر امورخارجه اتریش تاکید کرد که این کشور به برجام متعهد می‌ماند و از تمام طرف‌ها هم می‌خواهد به اجرای کامل آن بازگردند. شالنبرگ اظهار کرد: تمام طرف‌های برجام باید به تعهدات خود ذیل این توافق عمل کنند.

ما از همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت این توافق حمایت می‌کنیم؛ اما به دلیل انجام تحقیقات، انباشت اورانیوم غنی شده به میزان کم و نصب سانتریفیوژهای جدید [در ایران] نگران نقض این معاهده هستیم. این اقدامات باید به عقب برگردانده شود. وی ادامه داد: ما نگرانیم که رویکرد «کم برای کم» تبعات منفی در پی داشته باشد که به نفع کسی نیست.

«الکساندر شالنبرگ» در پاسخ به سوال «ایرنا» پیرامون موضع اتریش در این باره گفت که وین به برجام متعهد می‌ماند اما از تمام تلاش‌های اعضای این توافق برای پیدا کردن راه حل دیپلماتیک به سمت جلو نیز حمایت می‌کند. رئیس دستگاه دیپلماسی اتریش در همین پیوند برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام را که قرار است به گفته او به‌رغم محدودیت‌های کرونایی روز چهارشنبه در وین برگزار شود، به منظور باز نگه داشتن مسیر ارتباط میان اعضا، حیاتی توصیف کرد. او در پاسخ به این سوال که آیا دولت اتریش به‌دلیل میزبانی نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در طول سه سال گذشته از سوی دولت ترامپ تحت فشار خاصی بوده است، گفت: پاسخ این سوال خیلی ساده است؛ خیر.