توییت بازان بورسی | وعده ها چه شد!

15:10 - 1400/01/21
کاربران در شبکه های اجتماعی درباره چه نوشتند.

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای‌اقتصاد نوشت دریافت عوارض از حمل و نقل زمینی و حذف عوارض حمل‌و‌نقل هوایی در مصوبه مجلس شورای اسلامی، صحبت‌های علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه سیاست کلی دولت عرضه محصولات فولادی به‌طور کامل در بورس کالا است، افت ۳۱ هزار واحدی شاخص بورس و سرخ‌پوش شدن بورس از جمله سوژه‌های افراد فعال در شبکه اجتماعی توییتر در روزگذشته بود. در ادامه برخی سوژه‌های پربحث‌ در حوزه اقتصادی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی کرده‌ایم.

بودجه و بورس بحث داغ کاربران

در روزهای گذشته چهره‌های زیادی که در شبکه‌اجتماعی توییتر فعالیت دارند درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در صفحه‌های شخصی خود نظرشان را نوشتند. افراد زیادی هم با استفاده از هشتگ بودجه ۱۴۰۰ درباره معایب و کسری‌های لایحه بودجه سال آینده نوشتند. اما این موضوع همچنان از موضوعات داغ و پر بحث در این شبکه ‌اجتماعی است، به خصوص وقتی پای بورس و سرمایه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به میان بیاید.

روز گذشته، مهدی رباطی، مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران در صفحه شخصی خود در توییتر درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ به بورس اشاره کرد و نوشت که «بورس تهران اصلاح طولانی و ریزش بیشتری احتمالا در پیش داشت، اما دو اتفاق ورق این بازی را بسیار زود برگرداند.» به اعتقاد رباطی این دو عامل، یکی فشار جدی سازمان درخصوص الزام ناشرین به بازارگردانی و دیگری که او آن را مهم‌ترین عامل معرفی کرده بود، دولت بود که با بودجه دارای چشم‌انداز تورم شدید برای ١۴٠٠، جلوی اصلاح بیشتر را گرفت و روند را بازگرداند.

رباطی در توییت دیگری و در ادامه این مطلب نوشت: «یقینا دولت با انگیزه حمایت از بورس بودجه تورمی نداد. دلایل ارائه این بودجه بحث دیگری است و هیچ ربطی به بورس ندارد. اما این بودجه شرایط را فعلا تغییر داده است.در ایران البته یک سیب را که هوا می‌اندازی شاید اصلا زمین نخورد.» به غیر از این اظهارنظر، صحبت‌های مهرداد بذرپاش، رئیس دیوان محاسبات هم از دیگر اظهارنظرهایی بود که در شبکه‌اجتماعی توییتر درباره آن صحبت می‌شد.

بذرپاش در گفت‌وگویی ادعا کرده است که وابستگی بودجه ۱۴۰۰ به نفت ۵۰‌درصد است، نه ۲۴ درصد. او گفته است که پیشنهاد ما برای اصلاح لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ این است که به جای تخصیص منابع به ۲۱۰۰ طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای با درصد پیشرفت متنوع و حداقلی، طرح‌های عمرانی با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در اولویت قرار گیرد و به اتمام برسد.

این روزها انتقاد و زیر سوال بردن عملکرد دولت در حوزه اقتصاد از سمت افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از هر زمان دیگری به چشم می‌آید اما با این حال در میان تمام انتقادها و پرسش‌ها درباره عملکرد اقتصادی دولت دوازدهم، افرادی هم هستند که زیر سوال بردن دولت و انتقاد از سیاست‌های اقتصادی آن را بازی در زمین جناح مخالف دولت می‌دانند. این دسته از افراد ادعا می‌کنند که برخی چهره‌های سیاسی یا نماینده‌های مجلس در تلاشند تا با استفاده از وضعیت بورس مردم را نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت بی‌اعتماد کنند تا در انتخابات ۱۴۰۰ دست بالا را داشته باشند.

اما در مقابل چنین نگاهی، برخی از فعالان بازار سرمایه یا حتی فعالان سیاسی بدون اشاره به شخص خاصی یا استفاده از هشتگی، نظرشان را درباره چنین نگاهی که از سمت چهره‌های شاخص جناح طرفدار دولت منتشر می‌شود، بیان می‌کنند. به اصطلاح فعالان شبکه اجتماعی توییتر هوایی می‌نویسند تا نوشته‌هایشان مخاطب اصلی خود را پیدا کند. آنها در مطالبی که منتشر می‌کنند به این موضوع می‌پردازند که اتفاقی که در فضای اقتصادی و سیاسی کشور در حال رخ دادن است، یک قربانی دارد و آن هم مردم، معیشت آنها و سرمایه‌هایشان است.

به اعتقاد این افراد درست است که دو جناح سیاسی با دو نگاه اقتصادی در کشور در حال قدرت‌نمایی هستند و سعی می‌کنند توجه مردم را به سمت خود جلب کنند تا در انتخابات سال ۱۴۰۰ بتوانند روی فعالیت‌های فعلی‌ خود مانور بدهند اما در نهایت در این جدل‌ها هیچ نفعی به مردم نمی‌رسد. این گروه به بورس اشاره می‌کنند و معتقدند که در این قدرت‌نمایی بر سر اینکه چه جناحی به وضعیت این بازار سرمایه سر و سامان می‌دهد، سرمایه‌های مردم نه تنها از بین می‌رود بلکه آنها نسبت به فضای بازار سرمایه بی‌اعتماد می‌شوند.

واکنش‌ها به نشست خبری رئیس دولت

از دیگر سوژه‌های روز گذشته در شبکه‌اجتماعی توییتر، صحبت‌های حسن روحانی، در نشست خبری با خبرنگاران بود. روحانی در بخشی از صحبت‌های خود بیان کرده بود که «در طول این هفت سال در بسیاری از زمینه‌ها که به مردم وعده داده‌ایم، به آن عمل کردیم.» این حرف جزو سوژه‌های افراد فعال در حوزه بورس و سهامداران خرد که در شبکه اجتماعی توییتر فعالیت دارند شده بود.

آنها با خطاب قرار دادن حسن روحانی بیان می‌کردند که نمونه عینی و دست به نقد وعده او برای چند ماه پیش است و در رابطه با بورس محکم بود، اما چرا به این وعده عمل نشد و دیگر حرفی درباره آن مطرح نشد. برخی از افراد هم با لیست کردن صحبت‌ها و وعده‌های رئیس دولت درباره بورس که به اوایل سال جاری بر می‌گشت، سعی داشتند توجه دیگران را نسبت به صحبت‌های ماه‌های گذشته روحانی و امروز او جلب کنند.

برخی از افراد درباره این موضوع نوشتند که زمانی روحانی در خردادماه اعلام کرد که بورس نقطه امید است و سازمان بورس از بازار سرمایه مراقبت می‌کند اما نه تنها در همان روز شاخص بورس ریزش داشت، بلکه این روزها صحبت از تخلفات گسترده در بورس و برخورد با متخلفان است. عده‌ای دیگر به صحبت‌های مردادماه رئیس دولت درباره وعده گشایش‌ اقتصادی او اشاره می‌کردند و جدای از اینکه از رئیس دولت سوال می‌کردند که گشایش اقتصادی چه شد، درباره این موضوع می‌نوشتند که نه تنها این وعده به دست فراموشی سپرده شد، بلکه این صحبت‌ها آغازی برای سرخ‌پوش شدن بورس هم بود.

عده‌ای دیگر هم درباره وعده پیروزی بزرگ حسن روحانی در شهریورماه می‌نوشتند که بعد از این اعلام نه تنها ریزش شاخص بورس ادامه دار بود بلکه خیلی از سهامداران خرد بعد از آن تصمیم به خروج از بازار سرمایه گرفتند. اما این تمام انتقادها و حاشیه‌های مطرح شده درباره صحبت‌های روز گذشته حسن روحانی نبود. از دیگر مسائل مطرح شده از سمت رئیس دولت که مورد توجه کاربران شبکه اجتماعی توییتر قرار گرفته بود،

این بخش از صحبت‌های حسن روحانی بود که گفت لایحه بودجه را پیش از موعد مقرر تقدیم مجلس کردیم. اما کاربران با زبان طنز و کنایه در این باره نوشتند که همین عجله باعث شده است این لایحه مورد انتقاد قرار بگیرد. در نهایت این بخش از صحبت‌های حسن روحانی در رابطه با گرانی کالاها مبنی بر اینکه «پیش‌بینی من این است که در ماه‌های آینده شرایط با ثبات‌تری داشته باشیم» و «با گرانی‌هایی مواجهیم که دلایل آن نیز برخی سوء مدیریت‌ها، عدم برخورد قاطع با متخلفان و جنگ اقتصادی است» مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام قرار گرفته بود و نسبت به صحبت‌های مطرح شده از سمت رئیس دولت انتقادهای تند و تیزی می‌کردند.