یک پیش بینی از آینده شاخص بورس

15:08 - 1400/01/21
یک کارشناس از آینده شاخص پیش بینی کرد.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از سنا، یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه چشم‌انداز روشنی پیش‌روی سرمایه‌گذاران بورسی است، گفت: زمان افزایش سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فرا رسیده و با توجه به وجود شرایط مثبت در بازار انتظار می‌رود معاملات بورس به سمت مثبت تغییر جهت دهد.

مصطفی صفاری با اشاره به افزایش چشمگیر حجم معاملات در  بازار سرمایه افزود: آمارها حکایت از بازگشت مجدد پول به بورس دارد؛ به ویژه آنکه بازارهای موازی همچون خودرو، مسکن و  طلا به مرور وارد دوران طولانی رکود می شوند.

وی با بیان اینکه چشم انداز روشنی پیش روی سرمایه گذاران بورسی است، خاطرنشان کرد: زمان افزایش سرمایه گذاری در بازار سرمایه فرا رسیده است و با توجه به گزارش های قابل قبول شش ماهه در بسیاری از شرکت ها، حجم نقدینگی  در کشور، و دستور العمل های جدید بازار سرمایه از جمله الزامات بازارگردانی، ممنوعیت معاملات الگوریتمی و محدود شدن سفته بازی ، انتظار این است که بازار به سمت مثبت تغییر جهت دهد.

صفاری تصریح کرد: عایدی بسیاری شرکت های بورسی در نیمه اول امسال به اندازه کل سال گذشته بوده که این اتفاق، نویدبخش جریانی مثبت در آینده بازار سرمایه است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، برخی سرمایه‌گذاران که به‌تازگی وارد این بازار شده بودند، به دلیل ناآگاهی از ویژگی‌های بازارسرمایه، نقدینگی خود را با هدف سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت وارد بورس کرده بودند که این رویکرد اشتباه سبب هیجانی شدن رفتار آنان در مواجهه با روند منفی بازار شده بود.

وی ورود هیجانی مردم به بورس را موجب منفی شدن سیر صعودی بازار دانست و افزود: بازار سرمایه همواره نگاهی به آینده دارد و سرمایه گذاران باید در تحلیل های خود این مساله را در نظر داشته باشند که منطق سرمایه‌گذاری در این بازار حداقل یک ساله است.

صفاری با بیان اینکه بی توجهی به این موضوع عامل اصلی نوسان های اخیر شاخص بورس است، اظهار داشت: زمان اصلاح قیمت سهام، سرمایه گذاران غیر حرفه ای بدون اینکه تحلیل صحیحی از قیمت واقعی سهم داشته باشند با عرضه های هیجانی  موجب  کاهش شاخص می شوند، در حالی که عوامل بنیادی چنین کاهشی را اعلام نمی کنند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با توجه به ارزندگی بسیاری از سهم ها،  بازار سرمایه با تحلیل صحیح همچنان سود معقول و قابل قبولی نصیب سرمایه گذاران خواهد کرد.