نقشه نیمروز 9 آذر 99

تحلیل بورس امروز | تقاضا برنده شد

15:04 - 1400/01/21
در تقابل عرضه و تقاضا، امروز تقاضا گوی سبقت را ربود تا در روزهای آینده هم بازار با چاشنی عمیق‌تر تحلیل معاملات را از سر گیرد.
تحلیل بورس امروز | تقاضا برنده شد

دنیای بورس | یک روز شیرین دیگر برای بورس با رشد بیش از 36 هزار واحدی شاخص‌کل و صعود به کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی رقم خورد. معاملات امروز به گونه‌ای بود که بسیاری از نمادها به صف خرید رسیدند و در سوی دیگر نمادهایی که مدت‌ها در صف فروش قفل بودند، به تعادل رسیدند.

در پایان معاملات امروز فقط حدود 60 نماد در صف فروش باقی ماندند و در مقابل بیش از 370 نماد با صف خرید به کار خود پایان دادند این در شرایطی است که تا حدود سه هفته قبل، شرایط برعکس این تجربه شده بود.

 با رشد 2.6 درصدی شاخص‌کل، نماگر بازار به سقف کانال نزولیِ قبلی خود رسید و برخی از سهامداران انتظار داشتند امروز حجم عرضه‌ها در بازار افزایش یابد. اگرچه این اتفاق در میانه‌های بازار رخ داد و معاملات برخی نمادها به محدوده منفی هم رسید اما تقاضا در بازار به قدری بود که فرصت قرمزپوشی به بازار نمی‌داد. هیجان شکستن سقف یک میلیون و 400 هزار واحدی شاخص‌کل، بر میزان عرضه‌ها برتری قابل توجهی داشت.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز به بیش از 19 هزار میلیارد تومان رسید که بیانگر تثبیت رونق روزهای گذشته است. در معاملات امروز همانند روز گذشته رقابت تنگاتنگی بین ایران خودرو و بانک تجارت بر سر تصاحب رکوردهای روزانه وجود داشت. در نهایت با معامله بیش از 2 میلیارد و 600 میلیون سهم، «وتجارت» بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و «خودرو» با فاصله اندک در رتبه دوم قرار گرفت.

نکته قابل توجه در نماد «وتجارت»، نوسان بالای آن بود به گونه‌ای که از نزدیکی‌های کف قیمت تا صف خرید هم پیشروی داشت. اگرچه کلیت بازار امروز صعودی بود اما اندک نمادهایی در گروه زراعت و خدمات وابسته، قند و شکر و همچنین غذایی در کف قیمتی معامله می شدند و به این ترتیب بخشی از نقشه بازار امروز را به رنگ قرمز درآوردند.

خبر واریز یک هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به حساب بورس از خبرهای مهمی بود که در میانه‌های بازار منتشر شد. به گفته  رییس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه منابع اختصاص داده شده به صندوق تثبیت بازار سرمایه به نوعی تسهیلات است که بازپرداخت آن به صورت سالانه و با نرخ بهره ۱۲ درصد است.

تزریق این میزان از نقدینگی، قرار بود در میانه های شهریورماه و در زمانی که بازار بیش از هر زمان نیاز به حمایت داشت، انجام شود اما در هر حال، اکنون که بازار دوباره و بدون حمایت نهادها و سازمان به شرایط عادی خود بازگشته است، این مبلغ واریز شده است. این منابع روز پنج شنبه ۶ آذرماه به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد و هنوز نقشی در رشد بازار سرمایه نداشته است.