عرضه املاک وزارت دفاع از امروز در بورس کالا

15:04 - 1400/01/21
عرضه املاک وزارت دفاع از امروز در بورس کالا صورت میگیرد.

به گزارش «دنیای بورس»، کالاخبر نوشت:  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، زمینی واقع در شهرستان دماوند (دشت مشاء) به مساحت ۳ هزار و ۶۲۳ مترمربع را در بورس کالا عرضه کرد و از چند روز پیش روی تابلوی املاک و مستغلات در بازار فرعی درج شده و امروز مورد معامله قرار خواهد گرفت.

هدف از این عرضه شفاف‌سازی در فروش املاک و اراضی این وزارتخانه عنوان شده و احتمال استمرار این شیوه داد و ستد اموال غیرمنقول توسط این وزارتخانه وجود دارد و می‌توان به حضور سایر ارگان‌های دولتی و بانک‌ها در فرآیند فروش املاک مازاد خوش‌بین بود. 

براساس اطلاعیه بورس کالای ایران، با توجه به قیمت پایه پیشنهادی این زمین که ۱۳۰ میلیارد ریال اعلام شده، متقاضیان خرید برای شرکت در حراج باید ۳ درصد قیمت پیشنهادی فروشنده را به‌صورت واریز وجه نقد یا تودیع ضمانت نامه بانکی ارائه دهند.

مهلت واریز وجه تضمین و ثبت درخواست جهت شرکت در حراج نیز تا پیش از پذیرفته شدن بهترین قیمت پیشنهادی و انجام معامله خواهد بود. به عبارت دقیق‌تر حتی امروز هم تا قبل از قطعی شدن معامله امکان ورود به این بازار از مسیر کارگزاری‌ها وجود دارد. نوع تسویه این عرضه که امروز در تابلوی املاک و مستغلات بورس کالا انجام می‌شود، به‌صورت نقدی و اعتباری بوده و خریدار نهایی به‌عنوان برنده حراج، ظرف ۱۰ روز کاری بعد از تاریخ انجام معامله فرصت دارد ۴۰ درصد بخش نقدی را به حساب عملیاتی بورس کالا واریز کند. سررسید تحویل نیز ۹۰ روز پس از تنظیم مبایعه نامه و ارائه سند تسویه خارج از پایاپای اعلام شده است.

 جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران درخصوص عرضه املاک در بورس کالا گفت: پذیرش و عرضه املاک و اراضی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در راستای تحقق بند ۱۹ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در راستای شفاف‌سازی و سالم‌سازی و کاهش زمینه بروز فساد و رانت در اقتصاد صورت می‌گیرد و از این رو وزارت دفاع و ‌پشتیبانی نیروهای مسلح درصدد شفافیت مبادلات املاک و اراضی از طریق عرضه در بورس کالا است.

فلاح افزود: مکانیزم حراج الکترونیک بورس کالا برای فروش املاک نسبت به مزایده‌های سنتی به شیوه ارسال پاکت ( مدارک ) ارجحیت دارد و به سلامت اقتصادی منجر می‌شود. وجود قیمت پایه منطقی و شفافیت حرف اول را در مبادلات املاک در بورس کالا می‌زند.